EkonomiGündem

Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredi başvurusu yapmak için kredi notu büyük bir öneme sahiptir. İhtiyacınız olan krediyi almak için veya olumlu sonuçlanması için dikkat edilen bir noktadır kredi notu. Bu ideal kredi notu belirli bir sayının altında ise banka kredi talebinizi reddetmektedir. Bu yüzden belirlenen ideal kredi notu ve notunun üstünde olmak sizin avantajınıza olacaktır. Bu kredi notunu yüksek tutmak için ise dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır.

Kredi Başvurusu İçin Kredi Notu Nedir?

Kredi başvurusu için kredi notu kişinin bankalar ile arasında gerçekleşen mali işlemlerin analizi sonucunda oluşturulan bir sayısal ifadedir. Kredi başvurusunda bulunmak için bu kredi notu belirli bir miktarın üzerinde olmalıdır. Bu notlarla talepte bulunanlar belirli gruplara ayrılırlar.  Bu not sistemi ile hızlı ve otomatik bir değerlendirme gerçekleşmiş olur. Bu yüzden bu kredi notuna dikkat etmek ve yüksek tutmaya çalışmak size avantaj sağlayacaktır.

  • Herhangi bir kredi talebinde bulunduğunuzda onaylansa veya reddedilse bile kredi puanınızda ilk başta bir düşüş gerçekleşmektedir. Kredi başvurusundan önce bütçeniz doğrultusunda düzenli şekilde ödeme yapabileceğiniz miktarda bir kredi talebinde bulunmak, kredi notunuzu ilerleyen zamanlarda artıracaktır.
  • Başvurudan önce kredi, faiz, vade hesaplamaları ve karşılaştırmaları yaparak bir kredi başvurusu yapmak da en sağlıklı adım olacaktır.
  • Düzenli bir ödeme yapmadığınız takdirde kredi notlarınız düşmeye başlar. 90 gün içinde ödenmeyen borçlar için ise yasal bir süreç başlar.

Kredi Başvurusu Yapmak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Belirli miktarlarda talebinde bulunduğumuz kredilerin kabul edilmesi için belirli gruplar arasında bir kredi notu bulunmaktadır. Bankalar arasında farklılık gösteren bu gruplarda ise belirlenen kredi notlarının üstündeyseniz kredi talebinizin onaylanma ihtimali yüksektir. 1500 ve üzeri için geçerli olan bu grupta iseniz talebinizin onaylanması yüksek bir ihtimale sahiptir. Bu notun daha altında olduğunuz takdirde kredi talebiniz için ret cevabı gelmesi daha yüksektir. Kredi başvurusu için kredi notunun da bu belirtilen not aralığında olması sizin talebinizin onaylanmasında veya reddedilmesinde önde gelen nedenlerden olduğu için buna dikkat etmek önemlidir.

Okunmalı : Konut Kredisi Onay Süresi

Kredi Başvurusunda Kredi Notunu Korumak İçin Ne Yapılmalı?

Kredi kartı kullanırken kredi notunu yükseltmek için, ödemeleri düzenli bir şekilde yapılan kredi kartı kullanımı en hızlı yöntemdir. Böylece kredi başvurusunda bir adım öne geçerek kabul edilme ihtimalini artırmak için bu not önemlidir. Ödemeleri de düzenli bir şekilde yapabilmeniz için kendi geliriniz ile ayarlayabildiğiniz bir kredi başvurusu çok önemlidir. Çünkü düzenli bir ödeme yapabilmeniz gerektiği için, bütçenizin fazlası size zararlı olacaktır. Kredi başvurusu yapmak da kredi notunu ilk başta düşürse de düzenli ödemelerinizi yaptığınız takdirde gittikçe artacaktır. O yüzden düzenli ödemeye dikkat etmek büyük bir önem arz eder.

Kredi Notu ve Findeks Notu Sorgulama

Kredi notu ve Findeks özellikle bankaların ilacı konumunda. Bu notlar sayesinde batık kredi diye tabir edilen ödenmeyen kredi borçlarını en aza indirgedi. Bunun yanında da ayrıca bir gelir kapısı haline geldi ki isteyen kişilerin kredi notu raporunu da ücretli olarak sunmaya başladılar. Bu aşamada devlette sorgulama yapmak isteyenlere aylık bir kez olmak üzere ücretsiz olarak kredi notu raporunu e-devlet üzerinden sunuyor. Bu not seviyesi sizin bankalardan alacağınız borç paraların miktarı ve alıp alamayacağınıza doğrudan etki ediyor. Bu etkiden olumlu yönde yararlanmak isteyen vatandaş ta bankalardan aldığı borçları zamanında ödeme yapmaya çalışıyor. Nitekim ödenmeyen ve ödenmesi geciken her taksit kişiye negatif yönde etki ediyor.

Bankadan yapacağınız kredi başvurusu onay alır veya almaz. Burada süre de önemli. Bankalar aldığınız krediler kadar yaptığınız başvuruları da görür ve sonucu da görülenler arasında olur. Bu nedenle sık sık kredi başvurusu yapmak sizin kredi notunuza doğduran etki edebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu