EkonomiSon Dakika Çiftçi Haberleri

Traktör Fiyatları Ne Zaman Düşecek? Düşer mi?

Traktör Fiyatları Ne Zaman Düşecek sorusu son günlerde arttı. Bunun sebebi traktör ihtiyacı olan çiftçinin en uygun fiyatlar karşılığında kullanmak istediği ürünü almak.

Artan fiyatlarlar özellikle mazot ve gübre alımlarında çiftçiyi zorlarken neredeyse eli ve kolu konumundaki traktör fiyatları da % 30 oranında artış gösterdi. Kullanılmamış traktör satışlarının durma noktasına gelmesi sonrası ikinci el traktör fiyatları artış gösterirken alım yapacaklar ise fiyatların düşmesini bekliyor. Traktör fiyatları ne zaman düşecek? Traktör fiyatları ne kadar düşer? Traktör fiyatları düşer mi? Sorusunun cevabını arayan çiftçi halen beklemekle yetiniyor.

Artan döviz kurları traktör fiyatlarını da doğrudan etkiledi. Bu aşamada sürekli artışlar söz konusu oldu. Traktör ihtiyacı olan çiftçinin bu ücretler üzerinden traktör alması zorlaştı ve neredeyse imkansız hale geldi. Üstelik finans desteği ihtiyacı da bulunuyor. Bu anlamda Ziraat Bankası 2. El Traktör Kredisi tahsisi de yapıyor.

Traktör Fiyatları Ne Kadar Düştü?

Her ne kadar pandemi süreci devam ediyor olsa da, traktör fabrikalarının üretime geçmesi ile birlikte ikinci el satış fiyatları da gerilemeye başladı. Ancak en uygun fiyatlardan ve faiz oranları ile vadeli kredili olarak traktör alımı için en uygun zaman ne zaman sorusunun cevabını vermek elbette zor. Ancak otomotiv sektöründe olduğu gibi ikinci el traktör fiyatları da TL mevduatı koruma yeni ekonomi modeli sonrasında yaklaşık  % 10 seviyelerinde düşmüş durumda. Kredi Kartıyla Traktör satışı da sıfır ürünler için mevcut.

Traktör Fiyatları Ne Zaman Düşecek

Traktör Üretim Sayıları Düşüyor.

Son yıllarda traktör üretimi sürekli azalış gösteriyor. Nitekim 2020 yılında yaşanan pandemi ve bu sürecin halen devam ediyor olması nedeniyle üretim çok daha aşağı düştü. 2017 yılında 72 binin üzerinde üretim sağlayan traktör 2019 yılında yaklaşık 30 bin olarak yapıldı. Bu rakam geçtiğimiz yıl 26 bin seviyesinde kalırken 2021 yılına yansıyacak olan rakamlar merak ediliyor. Bu aşamada kullanılmamış traktör üretimi de azaldığı için ikinci el traktör fiyatları da artış gösterdi. Bu durum otomotiv sektörü içinde aynı şekilde gelişti. Bu nedenle de alım yapmak isteyen tarım ürünü üreticileri traktör fiyatları ne zaman düşecek sorusunu daha düşük seviyelerde alım yapabilmek için soruyor.

Okunmalı : Mazot ve Gübre Desteği Hangi İllere Ödenecek?

En Ucuz Traktör Arayışı

Kış döneminin atlatılması sonrası yaz mevsimi öncesi ekim zamanı ile çiftçinin ihtiyaç duyacağı traktörlerin fiyatları halen cep yakıyor. Bu nedenle de satışlar neredeyse durmuş durumda. Çiftçi artan fiyatlar nedeniyle en ucuz traktör nereden alınır sorusunun cevabını da arıyor. Bu nedenle bankalardan ve icra müdürlüklerinden hacizli traktör satışları da arayışlar içerisine girmiş durumda. Çiftçinin tarımsal üretimde kullanacağı ekipmanlar için Ziraat Tarımsal Ekipman kredisi veriyor. İcradan satılık hacizli traktörler de fiyat açısından revaçta.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu