Son Dakika Çiftçi Haberleri

Mazot Gübre Desteği Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

2021 yılına ait Mazot Gübre Desteği Ödemelerinde yapılan çalışmalar sonrası Hazine ve Maliye Bakanlığının 23-25 Şubat tarihlerinde kaynağın Tarım ve Orman Bakanlığına aktarılacağı belirtiliyor.

Tarım üretiminde çiftçinin girdi fiyatlarındaki önemli artışlar sonrası çiftçinin artırılarak verilmesini beklediği destekler bulunurken mazot ve gübre desteği ödemeleri de merak konusu. Nitekim çiftçi halen 2021 yılında ödenmesi gereken desteklerin ne zaman ödeneceğini sorguluyor.

Çiftçiye Mazot Gübre Desteği Ne Zaman Ödenecek?

Yeni yıl ile birlikte tarım üretiminin girdi fiyatlarında önemli artışlar çiftçinin maddi olarak hareket etmesini engelliyor. Bu anlamda 2021 yılına ait ödenmesi gereken mazot gübre desteği çalışmalarının da son aşamaya gelindiği bu sebeple de Hazine ve  Maliye Bakanlığının söz konusu desteklerin ödenmesi için 23-25 Şubat tarihlerinde kaynağın Tarım ve Orman Bakanlığına aktarılacağı belirtiliyor.

Çiftçiye ödenecek gübre  mazot desteği kaynağının Tarım ve Orman Bakanlığına aktarılması ile önceki yıllarda olduğu gibi TC kimlik numarasını son hanesine göre ödemeler çiftçilerin hesaplarına yatırılacak. Bu çerçevede yatırılacak destek tutarının da 4 milyar lira olduğu açıklananlar arasında bulunuyor.

Ek Destek Ödemesinin Nisan Ay’ında Yapılması Planlanıyor

Oluşan rakamlar sonrası çiftçiye ek destek ödemesi de yapılması söz konusu. Bu anlamda artan fiyatlar nedeniyle 2022 yılında ödenmesi gereken desteğe ilave 3

Mazot ve Gübre Desteği Ödenecek Ürenler

Çİftçiyinin tarım üretimi için alacağı ürünlere göre destek ödemesi alacağını belirtmiştik. Bu mana da üretimin konusuna göre yapılacak ödemeler şu şekilde;

  • Buğday, arpa, yulaf, çavdar, tritikale için dekar başına mazot desteği 22 liraya çıkarıldı. Gübre desteği ise 16 lira iken 20 liraya çıkarıldı. Belirtilen bu ürünler için toplam alınacak destek miktarı da 42 TL olmuş oldu.
  • Pamuk ve çeltik için 68 TL mazot 8 tL gübre desteği toplam 76 TL ödenecek.
  • Kuru Fasulye, Nohut, mercimek için 24 TL mazot 8 TL gübre olmak üzere toplam 32 TL ödenecek.
  • Patates ve soya için 30 TL mazot ve 8 TL gübre toplam 38 TL ödenecek.
  • Dane mısır 27 TL mazot 8 TL gübre toplam 35 TL
  • Kanola ve Aspir 20 TL mazot ve 8 TL gübre toplam28 TL
  • Yaş çay fındık için 18 TL mazot 8 TL gübre toplam 26 TL

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu