Gezi Rehberi

Afyonkarahisar’ın meşhur 5 kaplıcası

Yurdumuz, kaplıcalar bakımından oldukça zengindir fakat Afyon’un sahip olduğu kaplıcalar, dünyanın her yerinde bilinenlerdir.

Hastalıkların tedavisi, eski dönemlerde daha çok doğal yöntemlerle yapılırdı. Asya ülkelerinde hâlâ geleneksel olarak alternatif tıp sektörü işlemektedir. Ülkemizde de zaman zaman modern tıbbın bulamadığı hastalık tedavileri, alternatif tıp yöntemleriyle bulunabiliyor. Bu anlamda en çok bilinen yöntemler; şifalı bitkiler, içmeler ve kaplıcalardır.

Afyonkarahisar, bu anlamda en zengin kentimizdir. Sahip olduğu kaplıcaları sayesinde yılın hemen hemen her mevsimi yurtiçi ve yurtdışında gelen turistlerle dolup taşıyor. Ben de Afyon’un meşhur 5 kaplıcası hakkında edindiğim bilgileri sizlere sunarak kaplıcaları ve kaplıcaların sunduğu şifayı yakından tanımanızı sağlamaya çalışacağım.

Kaplıcalar, ülkemizin dört bir köşesinde görülebilen şifa kaynakları olmakla birlikte ülkemiz turizmine büyük katkılar sağlayan alanlar olarak da bilinmektedirler. Bu anlamda Afyonkarahisar gezilecek yerler lisesinin başına kaplıcaları alabiliriz.

Afyon’un meşhur kaplıcaları

Gazlıgöl Kaplıcaları

Afyon-İhsaniye Karayolu üzerinde yer alan Gazlıgöl Kaplıcaları, Afyon’un en bilindik kaplıcalarından biridir. Her sene binlerce misafir ağırlayan kaplıca suları; içme ve banyo tedavilerinde kullanılmaktadır. romatizmal hastalıklar ve dolaşım sistemi sendromları rahatsızlıkları gibi pek çok hastalığa iyi gelmektedir.

Afyonkarahisar’ı meşhur 5 kaplıcası

Heybeli Kaplıcası (Kızılkirse)

Afyon şehir merkezine 30 km. uzaklıkta, Afyon-Konya yolu üzerinde yer alan Heybeli Kaplıcası da kentin bilinen kaplıcalarından biridir. Seboreler, akneler, empetigo, intertrigo ve streptoktan ileri gelen diğer deri iltihapları, ekzemalar, bilhassa kuru ekzemalar,ekzema seboreikler, çocuk ekzemaları, psoriazisler ve daha birçok hastalıkta etkili olduğu kanıtlanan kaplıca, tarihi anlamda da çok uzun dönemlere sahiplik yapmaktadır. Kaynaklarda yer alan bilgilere göre Bizanslılar döneminde de kaplıca faal durumda idi.

Afyonkarahisar’ı meşhur 5 kaplıcası

Ömer Kaplıcaları

Tarihi hakkında net bilgiler bulunmamasına rağmen çok eski dönemlerden günümüze kadar gelmiş Ömer Kaplıcaları, Afyon-Kütahya yolu üzerinde, Afyon il merkezine 18 km. uzaklıkta yer almaktadır. Turistlerin tercih ettikleri kaplıcalardan biri olan Ömer Kaplıcaları’ının suyu; suyu banyo tedavisinde; artroz çeşitlerinde, romatit artrit, spondilartrit, ankilopoetita, fibrozitis, selülits gibi romatizmal hastalıklara iyi gelmektedir. Kaplıcaya ulaşım özel araçlarla yapılabildiği gibi şehir merkezinden hareket eden servislerle de sağlanabilmektedir.

Afyonkarahisar’ı meşhur 5 kaplıcası

Hüdai Kaplıcaları

Afyon-Antalya yolu üzerinde şehir merkezine 65 km. uzaklıkta yer alan Hüdai Kaplıcaları, dünyaca ünlü kaplıcalardan biridir. Çamur banyosu olarak da bilinen bu kaplıcanın sahip olduğu sular ve kil çamuru, birçok hastalığa iyi gelmektedir. Küvetlere doldurularak içine girildiğinde; ateşli romatizma, sinir boyunca yayılan iltihaplar, nevrit, polinevrit, tendinit, eklem zan iltihabı gibi birçok hastalığa iyi gelmektedir.

Afyonkarahisar’ı meşhur 5 kaplıcası

Gecek Kaplıcası

Afyon’un kuzeybatısında şehir merkezine 15 km. uzaklıkta yer alan Gecek Kaplıcası da şehrin önde gelen kaplıcalarından biridir. Her sezon binlerce yerli ve yabancı turistin gelip şifa bulduğu kaplıca suları banyo tedavisi ile birçok hastalığa iyi gelmektedir. romatizmal rahatsızlıklar, nevralji, nevrit, polinevrit tedavilerinde, ortopedik tedavileri gibi birçok eklem hastalıklarına faydalıdır. Gecek Kaplıcası’na ulaşım için şehir merkezinden hareket eden servis araçları kullanılmaktadır.

Gezi rehberi olarak ihtiyacınız olanlar hakkında taleplerinizi aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu