BankalarEkonomi

Borsaya Nasıl Girilir? (Hisse Senedi Alıp Satma)

Borsa işlemleri Türkiye’ de BIST (Borsa İstanbul) kurumu vasıtasıyla yapılır. Bu kuruluş bütün sermaye piyasalarını düzenler ve işlemlerin yapılması için gerekli altyapı ve üstyapı faaliyetlerini gerçekleştirir. Borsa İstanbul’ un yardımcısı birçok ek kuruluş vardır. Bunlardan bazıları devlet kurumudur. Borsa İstanbul ise yarı özel bir kurumdur. Kendi bütçesi ve kar politikası vardır. Çalışanlarını kendi seçer ve denetler. Gelirleri ve giderleri tamamen kendi faaliyetlerinden gerçekleşir. Yani bir döner sermayesi vardır. Gelirlerinin büyük bir kısmını hisse senedi işlemlerinden alınan komisyon ve vergiler oluşturur. Diğer kuruluşlar ise SPK, MKK ve Özel Yatırım Kurumlarıdır.

BİST

Herhangi bir vatandaşın borsaya girmesi demek, bir yatırım kuruluşundan sicilinin olması yani müşterisi olması demektir. Gerçek kişiler borsa işlemlerini yapmak için aracı kurumları kullanmak zorundadırlar. Aracı kurumlar müşterilerinden emirleri toplayarak BIST üzerinden alım-satım işlemlerini bilgisayar ortamında yaparlar. Yatırım kurumlarının çalıştırdığı broker denilen uzman kişiler müşterilere yardımcı olmak üzere öneri ve tavsiyeler üretirler. Ayrıca analistler hisse senetleri ile ilgili raporlar çalışır, hazırlar ve müşteriler ile paylaşır. Kamuoyu ile de paylaşan kurumlar vardır. Bazı kurumların bu raporları oldukça önem arz etmektedir. Bu raporlar sayesinden hisse senetleri daha yakından tanınır. Müşteri işlemlerini yaparken bu verileri göz önüne alabilir.

Hisse Senedi Borsa İstanbul

Hisse senedi almak için müşterinin nakit parası olmak zorunda değildir. Bazı koşullar altından kurum müşteriye kredili işlem yapmaya izin verebilir. Kredili işlem ile al-sat yapılması tamamen müşterinin vereceği bir karardır. Ayrıca açığa satış denilen bir yöntem ile de yine al-sat yapılabilir. Açığa satış, hisse senedini alım yapmadan öncelikle satış yapmaktır. Bu işlemde hisse senedini yerine koymak için gün sonunda alım yapılması zorunludur. Aksi takdirde temerrüt işlemi yapılması gerekir.
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu