EkonomiGündem

Doğal Gaz Dörte Bir Fiyatına Vatandaşa Veriliyor. % 75 Daha Ucuz

Son günlerde tüm enerjilerde olduğu gibi doğal gaz fiyatları ile gelecek zamlar hakkında bir çok haberler çıkıyor. Bu aşamada hükümet kanadından da ard arda gelen açıklamalar söz konusu. Son olarak Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan katıldığı TV programında devletin vatandaşa doğalgazı % 25 orandaki fiyatıyla verdiğini ve devletin 125 milyar dolarlık kamu alacağından da bu sayede vazgeçtiğini açıkladı.

Kamu 125 Milyar Dolar Alacağından Vazgeçti

Elvan katıldığı TV programında yaptığı konuşmada son iki yıl boyunca küresel çapta önemli bir pandemi sürecinden geçtiklerini, dünya genelinde bir canlanma söz konusu olsa da tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de belirsizlikler olduğunu söyledi. Oluşan olaylar neden ile enerji fiyatlarının özellikle taşıma maliyetlerinin artışı ile dengesizlik yaşadığını, bir çok ülkede kamu maliyesinin bozulduğunu, artan borç stokunun arttığını, borcun rekor seviyelerde olduğunu bu yüzden de normalleşme sürecinin zaman alacağını düşündüklerini belirtti.

Vatandaşa En Az Düzeyde Yansıtıyoruz

Yaptığı açıklamalarda uluslar arası enerji fiyatlarındaki artışa geçtiğini, kuraklıklar nedeniyle hidroelektrik üretiminin düştüğünü, bu nedenle de maliyetlerin arttığını söyleyen Elvan yaşanan artışları vatandaşa en az düzeyde yansıttıklarının da altını çizdi. Kamu bu anlamda maiyetin önemli bir bölümünün kendisinin üstlendiğini de hatırlattı. Yurt dışından alınmasına rağmen diğer ülkelerden daha uygun şartlarda vatandaşa verildiğini açıklayan Elvan bu sebeple vatandaşa 100 birime alanın doğalgazın 25 birim üzerinden satıldığını, elektrikte ise üretim maliyetlerinin yüzde 50 si gibi düşük fiyatlar ile vatandaşa sunulduğunu açıkladı.
Elvan yaptığı açıklamada; Bir taraftan küresel konjonktürün geleceğe yönelik olası etkilerini değerlendirirken, diğer taraftan da güçlü Türkiye inşası için orta ve uzun vadeli bir perspektif anlayışla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Makroekonomik ve finansal istikrarı güçlendirip sağlıklı, dengeli ve sürdürülebilir bir büyüme hedefliyoruz. Yerli ve yabancı tüm yatırımcılar için elverişli bir ortam oluştarmanın gayreti içindeyiz dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu