Özel Haber

Konut Kredisinde Faizler Düştü Konut Fiyatları Faizin 10 katı Arttı

Konut piyasası ile konut alımı yapmak isteyen vatandaşın gözü kulağı ev kredisi faizlerinin düşmesindeydi. Merkez Bankasının faiz konusunda aldığı karar sonrası başta devlet bankaları olmak üzere özel bankalarda doğal olarak konut kredisi faizlerini aşağılara çekmeye başladı. Ancak bu durum artan konut fiyatları nedeniyle ihtiyaç sahiplerinin alınamaz durumlara kadar gelmesi hem konut piyasasını hem ev sahibi olmak isteyen vatandaşı derinden düşündürüyor.

Faizler Düştü Konut Fiyatları Arttı

Küresel ekonomide tüm dünya ülkeleri faiz artırımına giderken ülkemizde Merkez Bankasının faiz indirimi kararı sonrası konut kredisi faizleri önemi derecede aşağılara çekildi. Bu durum dünya ekonomisinde merak uyandırırken özellikle pandemi sürecinde etkilenen ekonomiler zayıflayan kurları karşısında faiz artırımına gitmek zorunda kaldı. Türkiye’de de faiz indirimi yapılması sonrası doğal olarak döviz kurlarının başını çeken altın başta olmak üzere Dolar ve Euro yukarılara çıkarak yeni rekorlara imza attı.

Konut Kredisi Faizleri İstenilen Düzeyde Düşmedi

Konut kredisinde faizler henüz alınabilir seviyelere düşmemesine rağmen özelikle devlet bankalarının attığı adımlar ile kendisini gösterdi. Ancak burada faizlerin inmesi ne ev alacak vatandaşa ne de bankalara yaradı diyebiliriz. Sebebi de bu durumu fırsat bilen ev sahipleri ile proje yapan müteahhitlerin konutlardaki fiyatları artırma yoluna gitmesi oldu. Piyasanın canlanması beklentisi mevcutten artan konut fiyatları daha çok daralmaya imza attı. Zira faizler yüksekken vatandaşlar yükse faiz oranı ile konut kredisi çekmesine rağmen daha az ödeme yapmaları gerekiyordu. Ancak son zamanlarda artan konut fiyatları düşen faiz oranının onlarca katı olarak piyasalara yansıdı.
Okunmalı : Faiz İndirimi Sonrası Ziraat Kredi Hesaplaması

Ziraat Bankası 1,36 Oranla Konut Kredisi Veriyor

Güncel olarak bakıldığında Ziraat Bankası müşterilerine 1,36 oran ile konut kredisi imkanı veriyor. Çalışanın artısı, emeklinin artısı gibi kampanyalar ile bu ürünü sunuyor olsa da konut kredisinde faiz oranı istenilen seviyelere gerilemedi. Yıllık maliyeti % 18,072  gibi bir oranla 100 bin lira kredi kullanımında 120 ay yani on yıl boyunca 1.695,13 TL kredi ödemesi gerçekleştirecek olması vatandaşı düşündüren taraf. Bunun asıl önemli tarafı da konut alımlarında iki yıl öncesine kadar 100 bin liraya alınan evlerin günümüzde yaklaşık 400 bin lira civarlarında satışa sunuluyor olması. Bu anlamda tüketiciye 100 bin lira kredi yetmeyeceği gibi 400 bin lira kredi çekmesi halinde aylık ödemesinin 6 bin 780 lira olması. Bu durumda vatandaş alacağı konut için kredi taksitlerini de ödeyemeyecek durumda. Nitekim asgari ücretli kişiler bu rakamların çok uzağında kaldığı için konut alımları da hiç gelmeyecek baharlara kalmış oluyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu