EkonomiGündem

Yeni Oran Belli Oldu Vergiler, Harçlar, Cezalara Ödeyeceğimiz Zamlar Rekor Kıracak

Yıl sonunun gelmesi ile birlikte yeni yılda ödeyeceğimiz harç, vergi ve ceza miktarları da doğal olarak yeni fiyatları ile cebimizi yakacak. Ancak son yıllarda meydana gelen en büyük artış ile rekor kırması beklenen yeniden değerleme oranları pandeminin etkisi ile çok daha fazla olacak gibi görünüyor. Önceki yıl yüzde 9,11 olan yeniden değerleme oranı bu anlamda yüzde 36,20 ile en büyük rekor olarak görülüyor.

2022 Ödeyeceğimiz Ceza Tutarlarında Rekor Artış Gösterecek

Yeni yıla girmemiz ile birlikte ödediğimiz vergi, harç, damga vergisi, trafik ve diğer idari cezaların hepsine çok daha fazla ödeme yapacağız. Önceki yılda olduğu gibi yeniden değerleme oranlarının hesaplanmasında üretici fiyat endeksi (ÜFE) dikkate alınıyor ve bir yıllık ortalamalarına göre değişiklik gösteriyor. Bu nedenle geçtiğimiz ay ile birlikte yıllık değişim oranı % 36,20 oldu ve yeni bir rekoru beraberinde getirdi.

Yeniden Değerleme Oranı Nasıl Hesaplanıyor?

Vergi Usul Kanununun 298 nci maddesine göre hesaplanan yeniden değerlendirme oranı aslında ödenecek vergiler ile harçlara yapılan zammın diğer adı. Ekim ayı sonu itibariyle geçtiğimiz yılın Ekim ayına göre ÜFE’de meydana gelen ortalama artışlar doğal olarak yeni yıl boyunca ödeyeceğimiz vergilere doğrudan etki edecek. TÜİK her yıl olduğu gibi Kasım ay’ına girmemiz ile birlikte yeni enflasyon rakamlarını açıkladı. Böylelikle de yeniden değerleme oranı belli olmuş oldu.

Enflasyonu Tetikleyecek

Ekonomi açısından yüzde 36 oranı önümüzdeki yılda da enflasyonu yukarı seviyelere çekecek bir unsur. Yani ödenecek vergilere yapılacak büyük yönlü zamlar enflasyon canavarını tetikleyecek büyük bir risk durumunda. Nitekim güncel olarak vatandaşın cebinden zammı tarifeler her unsur için çıkıyor. Son dönemde artan kira, eğitim  masraflarının yanında gıda rakamlarının da beklenmedik seviyelerde olması doğal olarak yeniden değerleme oranına da etki ediyor.

Cumhurbaşkanının İndirme Yetkisi Bulunuyor

Oluşan oran ile ödenecek tutarların hesaplanmasındaki oranı Cumhurbaşkanının artırma ve düşürme yetkisi bulunuyor. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yapılan zamlarda yine devreye girerek aşağı seviyelere çekilmesi de söz konusu olabilir. Bu sayede de vatandaşın üzerindeki ağır yük biraz olsun hafiflemiş olacaktır. Ancak açıklanan oranlara göre Vergiler başta olmak üzere idari yaptırım cezaları için önümüzdeki yıl çok daha fazla para ödemesi yapacağız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu