Sağlık

Soğuk Algınlığı ile Gripte Öksürüğü Giderme Nasıl Yapılır?

Sürekli öksürmek insanın yaşam kalitesini düşürdüğü gibi geceleri özellikle uyutmuyor. Bu nedenle geçici tedavi yoluna gitmeye çalışan kişi öksürük şurubu ile geçirmeye çalışır. Ancak kendi sağlığınız açısından muayene olunması, tetkikler yapılması ve tedavinin buna göre düzenlenmesi hayati önem taşır. Soğuk algınlığı ile grip rahatsızlıklarında öksürüğü gidermek için önünüzde birkaç yolunuz var.

Soğuk Algınlığı Gripte Öksürüğü Gidermede Bal’ın Etkisi

Soğuk algınlığı ile faranjit gibi rahatsızlıklarda kullanılan bazı gıdalar insanları rahatlatıyor. Örneğin siyah turpun içinin oyularak içine bal konulması ve süzülen balın yatmadan önce birkaç kaşık olarak içilmesi öksürüğe iyi gelir. Bunun yanında yine soğan ve bal karışımı da aynı etkiyi yapar. Öksürüğün giderilmesi ve boğazların rahatlatılmasında zencefil ile balın karıştırılması da geçmişten günümüze en çok kullanılan yöntemlerden birisi. Sağlık bizin için önemli.

Sürekli öksürüğün ne kadar can sıkıcı olabileceğini biliyoruz – sizi geceleri uyanık tutabilir, sersemlemenize neden olabilir ve hatta mesane kontrolünün kaybolmasına neden olabilir. Peki, sürekli öksürüğü nasıl durdurabilirsiniz? Anahtar, öksürüğünüzü bastırmaktır. Hayatınıza geri dönebilmek için sürekli öksürüğü nasıl durduracağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Tam olarak öksürük nedir?

Öksürük aslında çok işlevseldir – akciğerlerinizi duman ve mukus gibi tahriş edici maddelerden temizleyerek korumaya yardımcı olan doğal bir reflekstir. Ancak soğuk algınlığı veya grip virüsü ile de ilişkilendirilebilir.

Öksürük kuru ya da göğüs gibi olabilir ve üretken (mukus üreten) veya verimsiz (sümük üretmeyen) olabilir. Kuru öksürükler genellikle verimsiz iken, göğüslü öksürükler genellikle üretkendir.

Kuru öksürük

Aşırı mukusla ilişkili değildir ve muhtemelen bir miktar tahrişin sonucudur. Kuru öksürük, dekstrometorfan gibi öksürük baskılayıcılarla tedavi edilebilir.

Akciğerlerden Gelen Öksürük

Hem üretken hem de verimsiz olabilir. Akciğerlerdeki ve solunum yollarındaki aşırı mukustan kaynaklanır ve solunum yollarını temizlemek için mukusu çıkarmakta (öksürmekte) zorluk çekebilirsiniz. Göğüslü öksürükler bazen guaifenesin adı verilen bir balgam söktürücü ile tedavi edilir. Bu, mukusun incelmesine ve öksürüğünüzün daha üretken olmasına yardımcı olacaktır.

Dekstrometorfan, öksürüğü sakinleştirmeye yardımcı olmak için genellikle guaifenesin ile birlikte kullanılır.

Öksürük ilaçları ve Çözümleri:

Mentol

Bu doğal soğutma maddesi nane gibi bitkilerde bulunur. 1885’e kadar giden deneyler, mentolün soğuk algınlığına bağlı öksürük için harika bir tedavi olduğunu kanıtladı. Burun ve boğazdaki soğuk alıcılarla etkileşerek öksürüğün kesilmesine yardımcı olur. Vicks VapoRub , sürekli öksürüğü hızlı bir şekilde durdurmaya yardımcı olmak için %2,6 mentol içerir.

Vicks VapoDrops öksürük için de etkili bir çözümdür. Sürekli öksürüğü durdurmaya yardımcı olmak için 2 damla ağızdan almak doğru olur.

Bazı Öksürük İlaçları

Vicks ürünleri öksürüğü tedavi edemese de sürekli öksürüğü durdurmaya yardımcı olabilir. NyQuil Cough size ihtiyacınız olan uykuyu alabilmeniz için güçlü bir öksürük kesici sunarken, DayQuil Cough verimli bir gün geçirebilmeniz için sekiz saate kadar uykusuz öksürüğünüzü kesebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu