GündemÖzel HaberSağlık

Randevusuz Covid-19 Korona Aşısı Yapılır mı?

Hızlı sonuç alabilmek adına aşılama hızı Türkiye’de son hız devam ediyor. Bu aşamada aşılanmak isteyenler bilindiği üzere öncelikli olarak randevu alması gerekiyor. Geçtiğimiz günlere kadar sadece hastanelerde yapılabilen Biontech aşısı da artık Aile Hekimliklerince yapılıyor. Ancak yine de randevu alınması önemli. Buna rağmen vatandaşlar ise randevusuz olarak corona aşısı yaptırabilir miyim sorusunu soruyor.

MHRS ve E-Nabızdan Randevu Alınıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA’nın sürekli yeni aşılama kapsamına alınan kişileri açıklaması sonrası hastanelerde ve aile hekimliklerinde yoğunluk arttı. Zira geçtiğimiz günlerde aşılama rekoru da gelmişti. Kişiler aşılama öncesi MHRS sistemi ve e-nabız uygulaması üzerinden randevu alarak aşılama yaptırmaya gidiyordu. Ancak internet üzerinden yapılan başvurularda yoğunluk oluşunca MHRS sistemi de çökme aşamasına geldi. Bu aşamada ise vatandaş randevusuz aşı yaptırıp yaptıramayacağını araştırmaya başladı.

Aşıda Yaş Sınırı 35 Oldu

Corona aşısında yaş sınırının 35’ e indirilmesi sonrası, SGK çalışanları da dahil tüm çalışanlara aşı yapılmasının yolu açıldı. Ancak bu aşamada milyonlarca kişi aynı anda randevu almak için MHRS sistemine ve e-nabız uygulamasına yüklendi. Bu durum kısa süreliğine de olsa sistemin çalışmamasına neden oldu. Bu nedenle bir çok vatandaş ta randevusunu tamamlayamadı.

Okunmalı Alo 182 Hattına Ulaşamıyorum

Randevu Almadan Corona Aşısı

Her ne kadar randevulu olarak hareket ediliyor olsa da; vatandaşın aşı yaptırması için gittiği yerdeki yoğunluk ta önemli. Bir çok yerde gerekli sayı bulunması halinde aşılama gerçekleştiriliyor. Biontech aşısı yapılabilmesi için 6 kişinin hazır olması gerekiyor ve süresi içinde aşılama yapılması şart. Bu nedenle randevusuz olarak hastaneye gitmeniz halinde yetkililer sizlere yardımcı olmaya çalışsa da; MHRS ile e-nabız sisteminde aşının yapıldığına dair kaydın geçmesi için randevu alınması önemli. Bu nedenle randevusuz olarak aşı yapılması mümkün görünmüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu