EkonomiGündemZiraat Bankası

Noterde Araç Alımında Güvenli Ödeme Ziraat Bankası’nda

Noterde Araç Alımında Güvenli Ödeme mağduriyetlerin önüne geçecek yeni adımlardan biridir. Bilindiği üzere devlet araç alım satımları ile oluşan mağduriyetlerin önüne geçmek adına güvenli ödeme sistemini noterler için hizmete sundu. Ancak bu sistemin çalışabilmesi için bankalar devreye girmesi gerekiyor ki Türkiye’de en fazla banka şubesi sayısını elinde bulunduran Ziraat Bankası bu anlamda müşterisi olsun olmasın herkese destek vermeye başladı. Araç alım ve satımını konu olan hususların yerine getirildiği Noterde Araç Alımında Güvenli Ödeme sistemi ile maddi açıdan mağduriyet yaşamamak adına Ziraat Bankası Güvenli Ödeme imkanı seçeneklerinizin arasında ilk sırada olabilir.

Ziraat Bankası Güvenli Ödeme Sisteminden Araç Alım Satımı

Sıfır araç alımlarında böyle problem yaşanmamasına karşın ikinci el araç alım ve satımı için aracın mülkiyetinin el değiştirdiği noterlerde aracın bedelinin anlık olarak el değiştirmesi gerekiyor. Ancak burada sahte paralar ödemelerin yapılmaması gibi hususlar nedeniyle araç satıcıları dolandırılabildiği gibi mağdur edilebiliyor. Bu aşamada Bankalar ile Noterler Birliğinin entegreli bir sistem ile çalışması, bu çalışma sonrasında oluşan güvenli ödeme sistemi Ziraat Bankası şubeleri ve buna bağlı olarak Ziraat İnternet Bankacılığı ve Ziraat Mobil üzerinden yapılabilir bir hale getirildi. Aracınızı daha güvenli alıp satmak için mutlaka bu alternatifi değerlendirmelisiniz diye düşünüyorum.

Ziraat Banka Şubesinden Güvenli Ödeme Başvurusu

Öncelikli olarak Ziraat Güvenli ödeme sisteminden faydalanabilmeniz için bankada hesabınız olması gerekiyor. Bu anlamda hesabınız yoksa bir banka şubesi üzerinden anlık olarak hesap açılışı da yapabilirsiniz. Burada hizmet alınmasında aracı satan kişi banka üzerinden bir başvuru yapar. Bu başvuru ile verilen alıcı satıcı telefon numaralarına referans numarası gönderilir ve alıcı kaydı ile onay yapılır. Burada söz konusu aracın bedeli nakit olarak güvence altına alınır. Bu aşamadan sonra alıcı ve satıcı notere gider ve satış işlemleri yapmaya başlar. Burada noter sizden referans numaralarını isteyecektir. Bu numaralar ile para alıp verme işlemi yapılmadan devir işlemi yapılmış olur. Bu devir sonrası da aracın bedeli satıcının hesabın anlık olarak virman edilir ve bu durum da SMS yoluyla her iki tarafa bildirilir.

Ziraat İnternet Bankacılığından Güvenli Ödeme Sistemi Başvurusu

Ziraat Bankası İnternet bankacılığı kullanıcıları bu anlamda giriş yaptıktan sonra Ödemeler sayasından ikinci el araç satış sayfası ve satıcı menüsü ile satılacak aracın plakası, satış tutarı ve alıcının telefon numarasını giriş yaparak kayıt oluşturur. Bu kayıt sonrası her iki tarafa da referans numarası telefon numaralarına gönderilir. Alıcı kaydı da yine ödemeler, ikinci el araç sayfası ve alıcı menüsü üzerinden gerçekleştirilir. Bu aşamadan sonra Noterde yapılan alım ve satım ile referans numaraları eşliğinde satıcının hesabına anlık olarak para geçer. Bu anlamda ziraat güvenli ödeme sistemi ile kaybınız olmadan mağduriyet yaşamadan araç alım satım işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu