Gündem

Gence Gece Uykusunda Yakalandı. Ermenistan Ateşkesi İhlal Etti.

Korkularına ateşkes talebinde bulunan Ermenistan kalleş saldırılarını sivil yerleşim bölgelerine saldırarak sürdürüyor. Önceki gece uykusunda şehitlik mertebesine yükselen sivil halkı Gence’de füzelerle vuran Ermenistan zaman zamanda kaybettiği mevzileri geri almak için çaba sarfediyor. Ateşkes ilan edilmesine karşın Ermenistan’ın bu tavrına kayıtsız kalmayan Azerbeycan Ordusu Dağlık Karabağ’da yapılan saldırıları da karşısızlık bırakmadı.

Korkusundan Ateşkes Talep Eden Ermenistan

Rusya’nın arabuluculuğunda geçtiğimiz hafta ateşkes ilan edilmesine rağmen Ermenistan’ın tavrı nedeniyle çatışmalar yer yer devam ediyor. Moskova’da yapılan toplantı ile cenaze ve rehine değişimi için ateşkes ilan edilmişti. Ancak burada alandan kaçan bir Ermenistan ordusu bulunuyor. Bu nedenle de cenaze ve rehinelerin Ermenistan ordusundan olduğu da bilinenler arasında. Rusyayı savaş bölgesine çekmek isteyen provokatör Ermenistan bu çabasını başarabilmiş değil. Dağlık Karabağ’ın Ermenistan tarafından işgal edildiğine dair 30 yıllık imzası bulunan Rusya’da tarafa dahil olamıyor. Nitekim bu imzası olmasaydı meydanlara çoktan inerdi diye düşünüyorum.

Ateşkes talebi yapmasına, ateşkes anlaşması yapılmasına rağmen rahat durmayan Ermenistan gece uykusunda sivil vatandaşları yeniden hedef aldı. Patlama ile uyanan Gence halkı 9 şehit daha verdi ve şehit sayısı 41 oldu. Bu saldırılara kayıtsız kalamayan Azerbeycan Ordusu çok sayıda ermeni askerini etkisiz hale getirdi.

PKK Terör Örgütü İle Ortak Ermenistan

Ermenistan ordusu PKK ile ortak hareket ederek saldırılarını sürdürüyor. Gence’ye yapılan bombalı ve füzeli saldırı da bunlardan bir tanesi. Dünya basınının sansürlemeye çalıştığı Gence’de 9 sivil yaşamını yitirdi 39 yaralı bulunuyor. Yarılı kişilerden 6 sı çocuk. Yüzlerce ev saldırıda hasar gördü, füzenin düştüğü yerde de beş metrelik bir çukur oluştu. Saldırı sonrası yapılan arama kurtarma çalışmaları saatler sürdü.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu