GündemÖzel Haber

Hacizli  Arabalar Sudan Ucuz Fiyatla Sosyal Medyadan Satılıyor

Sosyal medya üzerinden alıcı bulan hacizli araç satıcıları ucuza araba almak isteyen kişilerin adresleri haline geldi. Hacizli araç satışı yapılmasına engel yok. Yalnız ilerleyen dönelmende alıcısına sıkıntılar çıkarabilir. Hacizli araç alırken devir işlemi Noterde yapılıyor ve devir sırasında aracı alan kişiye hacizli olduğu belirtiliyor. Kişi bu durumu kabul ederse hacizli aracın devri gerçekleşiyor.

Hacizli Araç Satışı Facebook Grubu

Hacizli Araçların Satışı

Piyasada normal fiyatına oranla neredeyse dörtte bir fiyatı ile araç satışı mevcut. Burada yabancı plakalı araçlar, belgesi olmayan araçlar, hacizli ya da yakalamalı araçlardan bahsetmek mümkün. Ancak yasal olmadığı için ya da belgesiz araç olduğu için sosyal medya üzerinden hacizli araç bulmak mümkün. Piyasada 350 bin liraya satılan araçları burada 50-60 bin civarlarında alabiliyorsunuz. Durum böyle olunca da 100 bin liralık aracı 20 bin lira civarlarında fiyatlara bulmanız mümkün. Bu aşamada alıcı buluyor olması da ilginç bir konu olsa da haciz durumunu göze alarak araç alan kişi sayısı da çok.

Lüks Araçlar 20 Bin Lira Civarlarında

Türkiye’de hacizli araç satışları yasal olarak yapılan satışlar içerisinde.  Ancak bu durumdan haberi olmayan kişiler resmi olarak devir işlemi olmadan aracı alma yoluna gidiyor. Bu durumda ileride mağduriyet söz konusu olabiliyor. Piyasada 100 bin liraya satılan lüks denilen araçlar fiyatlar ciddi anlamda artmasına rağmen yaklaşık 20 bin liraya alıcı buluyor. Son dönemde artan internet kullanımı ve sosyal medya kullanıcısı satılan hacizli ve yakalamalı araçları sosyal medya devleri olan Facebook ve İnstagram üzerinden buluyor. Yapılan araç ilanlarında ise belgesiz araç, al götür mantığı bulunuyor.

Hacizli Araçlar Devredilir mi?

Her ne kadar alım satım yapılıyor olsa da bir çok kesim hacizli araç devredilir mi sorusunu soruyor. Elbette hacizli ve yakalamalı konumundaki araçların noter üzerinden devri yapılabiliyor. Burada Noter’de devir esnasında noter görevlisi aracın hacizli olduğunu alma niyetinde olan kişiye bildiriyor. Burada alıcı bu durumu kabullenirse aracın devri gerçekleştiriliyor. Ancak yakalamalı durumundaki araçların devri gerçekleştirildikten sonra haciz ile yakalanan aracın satışı icra yoluyla yapılabilir. Burada yakalanan araç yediemin otoparkına çekilir ve icra işlemleri başlar. Bu durumda hacizli aracı alan kişi mağdur olmuş oluyor.

Hacizli araç alan kişilerin itirazı mümkün değil. Bu aracın hacizli olduğunu bilerek aldığı için burada itiraz hakkı bulunmuyor. İcradan da satışı sonrası hak talebinde bulunamıyor. Bu aracı tekrar almak ve sahiplenmek istediği takdirde de hacize konu olan miktarın  ödenmesi gerekiyor.

Fiyatı ile cazip konumda olan hacizli araç satışları sadece sosyal medya üzerinden satılmıyor. Bu anlamda bankalardan hacizli araç satışı da yapılıyor. Ayrıca Vergi daireleri üzerinden de hacizli araç bulmak mümkün.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu