Gündem

Hatay Yangınlarını İnsan Müsveddeleri PKK Üstlendi

Evleri ocakları söndüren, neredeyse yaban hayatına nokta koyan Hatay, Arsuz, Belen yangınları namussuz PKK militanlarınca üstlendi. Ülke olarak herkes kan ağlarken insan müsveddesi bu zalimlerin aklı nasıl çalışıyor merak konusu.

Belen, Arsuz, İskenderun Orman Yangınları

Hatay’da geçtiğimiz Cuma sabahı başlayan yangın üç ilçede birden vatandaşları tedirgin etti. Son olarak yerleşim yerlerine sıçraması, insanları evinden barkından etti. Börtü böcek, kuş sürüleri, kaplumbağalar gibi yaban hayattaki hayvanlar yandı kömür oldu. Uzun uğraşlar sonucu yangın kontrol altına alındı ancak arkasında bıraktığı izler yıllarca sürecek.

Arsuz’da Yangın Hızlı Yayıldı

Önce Belen’de başlayan yangın sonra Arsuz’a ve daha sonrada İskenderun ilçesinde devam etti. Yerleşim yerlerine sıçradı. Yaklaşık 40 saatlik çalışma sonrası yangın kontrol altına alınsa da soğutma çalışmaları da uzun sürdü. Özellikle Belen’de rüzgarın hızı 70 km ve üzeri olunca yangının yayılması daha hızlı oldu. Yangının söndürülmesi amacıyla Kamu kurumları başta olmak üzere tüm halk seferber oldu. Yangın sonrası ise yerini hasar tespit çalışmaları aldı.

Ormana Yapılan Sabotaj Sosyal Medyada

Hatay’ın üç farklı noktasında orman yangını çıkması sabotaj iddialarını gündeme alırken ormana Molotof kokteyli atarak kaçan kişilerin görüntüleri sosyal medyayı salladı. PKK ya yakın terör örgütünün sosyal medya hesaplarında yangın sabotajları üstlenilmiş durumda.

Vatandaşlar Evlerini Boşalttı

7 den 70 e herkesin üzüldüğü ciğerimiz ormanların söndürülmesi çalışması yüzlerce kişi katıldı. Yerleşim yerlerine sıçrayan yangının vatandaşların şehir dışına çıkmasına neden oldu. Çocuklarına alan vatandaşlar alevlerden uzağa kaçıştı. Yangını söndürme çabasındaki itfaiye erleri de yangından etkilendi.

Yangından etkilenen yabani hayat fotoğrafları insanları üzen taraflardan. Yangından etkilenen bir çok hayvanı vatandaş kurtarmaya çalıştı. Bir çoğu telef oldu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu