EkonomiGündemKrediler

Tüketici Kredisi Çekmiştim, Ödemelerim Devam Ediyor Konut (Ev) Kredisi Alabilir miyim?

Bankaların ürünleri arasında bulunan kredilerin iki farklı türünü alabilmek elbette mümkün. Burada ihtiyaç kredisi alımı sonrası muhtemel alım yapacağınız evler için konut kredisi tahsisi yapabilirsiniz. Fakat bu tahsisinde belli şartları olacaktır. Bu hususların hepsi sizde mevcut ve kriterleri yerine getiriyorsanız tüketici kredisi sonrası konut kredisi hatta bir süre sonra da başka bir ihtiyaç kredisi çekmeniz de mümkün oluyor. Dilerseniz hangi şartlarda bankalardan nasıl ev kredisi alabiliriz bu konuya değinelim.

Kredi Borcu Olan Konut Kredisi Alabilir mi?

Bankadan almış olduğunuz ihtiyaç kredisi ya da taşıt kredisi ödemeleri devam ederken muhtemel karşınıza çıkan bir fırsat ile ev alımını konut kredisi kullanarak yapabilirsiniz. Burada hangi bankadan alacağınıza karar verdikten sonra başvuru yapmanız ve ön onay almanız yeterli olur. Banka sizin başvurunuz ile alacağınız ev, konumu, fiyatı ve ne kadar kredi kullanmak istediğiniz gibi kriterlere  cevap arar. Burada vereceğiniz rakamlar önemlidir. Çünkü almış olduğunuz maaşınız yani geliriniz ile mevcut kredinizi ve muhtemel alacağınız konut kredisi ödemesini yapmanız ve sonrasında da yaşamınızı idame ettirecek kadar paranın eliniz de kalması gerekir. Tüm bu hususlar yerindeyse ve karşılayabiliyorsanız banka sizlere kredi borcunuz olmasına rağmen yeni bir konut kredisi tahsisi yapma yoluna gider ve sizde yeni evinizde yaşamaya devam edersiniz.

Gelirimin Ne Kadarına Kredi Çekebilirim?

Genel olarak alacak olan kişiler maaşımın yüzde kaçına kadar kredi alabilirim sorusunu sormaktadır. Aslında burada yüzdelik rakamlardan bahsetmek yanlış olur. Kişinin geliri ve giderleri ile alacağı kredinin taksit ödemelerinde bir orantı olması gerekiyor. Burada geliriniz örneğin 5 bin lira iken sizin 5 bin lira taksitle kredi almanız mümkün değil. Bu aşamada banka sizin kredinizi geri ödeyemeyeceğiniz  kanısına varır ve sizlere kredi vermez. Ayrıca alacağınız kredinin vadesi ile alacağınız kredi miktarı da önemli. Uzun vadelerde daha yüksek tutarda kredi alabilirsiniz ancak kısa vadede ödemek istediğinizde bu miktarda düşecektir. Burada kısaca belirtecek olursak kerdi borçlarınızı ödemeniz halinde kalan tutar sizlerin yaşamınızı sürdürecek kadar olması gerekmektedir. Bu kriterler olduğu takdirde hem konut kredisi hem de birden fazla tüketici kredisi çekebilirsiniz.

Banka Dışında Kredi Alabilir miyim?

 Konut alımı sırasında hemen tüketici kredisi almanıza bankalar karşı çıkabilir. Bu durumda konut alımında ödeyeceğiniz peşinat için krediyi ihtiyacınız olacaksa bu ihtiyacınızı da farklı yollardan kredi alımı ile yapabilirsiniz. Örneğin esnafsanız Esnaf ve sanatkarlar odası kredisi kullanabilirsiniz. Öğretmenseniz İLKSAN sandığından alabilirsiniz ya da polisseniz POLSAN sizlere yardımcı olabilir. Yani alternatif kredi alabileceğiniz kurum ve kuruluşlarda bulunmaktadır.

Kredi Borcum Yok Konut Kredim Çıkar mı?

Mevcutta bankalara borcunuz yokken konut kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Bu durumda başvurunuz da onaylanmayabilir. Yani kesin bankalar sizlere kredi verecek diye bir kaide yok. Kaldı ki bankalardan hiçbir ürün almayan kişilerin kredi notu oluşmaz. Bu durumda notunuz sıfır göründüğü için bankalar sizlere başvurunuzu reddederek cevap verebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu