EkonomiGündemSon Dakika Çiftçi Haberleri

Hayvancılık Hibesi Alacaklar Dikkat (Resmi Gazetede Yayımlandı)

25 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Tarım ve Orman Bakanlığının hayvancılık hibesi alım tebliğine göre büyükbaş hayvanlar için en az 10 en fazla 50 küçükbaş hayvanlar için ise en az 100 ve en fazla 300 baş anaç kapasiteye sahip ağıl yapımı ve kapasite artırımına bağlı olarak hayvan barınağı, çadır ile makine ve alet ile ekipman alımında hibe destekleri verilecek.

Hibe Desteği Tebliği Yayınlandı

Yıl içerisinde hayvancılık üretimi için en az bir yıldır aktif olarak üretim yapan, Tarım ve Orman Bakanlığının sisteminde kayıtlı olan gerçek ve tüzel kişilikler büyükbaş ve küçükbaş hayvan anaç alımı, ağıl yapımı, kapasite artırımı için hibe ödemeleri için yayınlanan tebliğ ile tüm ayrıntılara yer verildi. Resmi Gazetede yayımlanan 2021-21 tebliğin linkini sayfanın aşağısında bulabilirsiniz. Hayvancılık Hibe Desteğini önceki günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyurmuştu.

30 Kasım Tarihine Kadar Süre Verildi

Hayvan üretimi için kapasite artırımı ve diğer hususlar için hibe desteği almak için projesi onaylanan, taahhüt veren, yatırımını tamamlayan gerçek ve tüzel kişilikler hibeyi alabilmek için 30 Kasım tarihine kadar yatırımlarını tamamlamaları yada tamamlayacaklarına dair noter taahhüdü sunmaları gerekiyor. Bu süre içinde gerekli şartları taşımayan yatırımcılara ek süre verilmeyecek ve buna bağlı olarak ta hibe ödemesi de yapılmayacak. Ayrıca çiftçiye kuraklık desteği verilecek.

Kimler Hayvancılık Hibesine Başvurabilir

Çiftçinin yapacağı yatırım konuları, hibe oranları ve uygulama illeri ise farklılık gözetirken ilgili tebliğin üçüncü bölümünde bu hususlara yer verilmiş. Hibeye göre üst sınırı dahilinde % 50 hibe söz konusu. Ancak hibeden faydalanabilmeniz için yatırımınızı tamamlamanız ya da süresi içinde tamamlayacağınıza dair taahhüt vermeniz gerekiyor. Ayrıca tebliğin birinci fıkrasında tanımlandığı üzere Türk Ticaret Kanununda yer alan kolektif, limited ve anonim şirketlerde bu hibe başvurusunda bulunabiliyor.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/06/20210625-20.htm

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu