GündemSon Dakika Çiftçi Haberleri

Sigortası Olmayan Çiftçilere Kuraklık Desteği Verilecek

2021 yılının kurak geçmesinin ardından tarımsal üretimde aradığını bulamayan çiftçilere müjde Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç’tan geldi. Yaşanan şiddetli kuraklık sonrası sigortası olan çiftçilerin TARSİM kapsamında zararı karşılanırken sigortası olmayan çiftçiler ise ne yapacaklarını merak ediyordu. Bu anlamda Afet Fonundan yardım yapılacağını duyuran Tunç ilkbahardan bu yana süren kuraklık sonrası çiftçiye gerekli maddi destek verileceğini açıkladı.

Çiftçiye Kuraklık Desteği

Covid-19 salgını ile birlikte yaşanan kuraklık neticesinde istediği verimi alamayan çiftçilere hayvancılık hibe desteği verileceğini önceki günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyurmuştu. Bu aşamada verilen destekler sadece bunlarla sınırlı kalmıyor. İklim değişikliği ile yaşanan kuraklık sonrası buna bağlı olarak tarımsal üretim de çok etkilendi. Suyun olmadığı bir dönemde özellikle buğday, arpa, mercimek ile nohut üretimlerinde ciddi zararlar söz konusu. Bu durumda rekoltelerde olumsuz etkileneceğinden kuraklıktan etkilenen ve sigortası olmayan çiftçilere dekar başına 100 Lira destekte bulunulacak.

Kuraklık Desteği Ne Kadar Verilecek?

Çiftçiye kuraklık desteğinin verilebilmesi için İl ve İlçe Müdürlüklerinin çalışma yürüttüğünü belirten Tunç, kuraklık tespiti ile parsel bazlı çalışmalar neticesinde kuraklığa maruz kalan tarım üreticisine dekara 100 liraya kadar destek verileceğini söyledi. Üreticilerin diğer destekleri ile birlikte bu miktarın 150 liraya çıkacağı yapılan açıklamalar arasında bulunuyor.

TARSİM kapsamında sigortası bulunan tarım üreticileri kuraklık ile diğer afetler neticesinde doğan zararlarını doğal olarak karşılayabiliyor. Ancak sigortası olmayanların böyle bir alternatifi bulunmuyor. Bu nedenle devlet sigortasız olan tarım çiftçisine kuraklık yaşanan yerler için destek verecek.

Desteklerin alınabilmesi için öncelikli olarak çiftçilerin çiftçi kayıt sistemine kayıt olması önemli. Bu yardımlardan ve desteklerden faydalanabilmek için süresi içerisinde başvuru yapmak doğru olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu