EkonomiGündem

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir? 

Koronavirüsü salgını süreci içerisinde çok büyük finansal kayıplar yaşayan esnaflara devlet aracılığı ile sağlanmakta olan kira yardımı ile gelir kaybı ciro desteği başvuru süresi uzatıldı. 31 Mart tarihinde sona ermesi beklenen süreç Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamanın sonrasında e-devlet uygulamaları aracılığı ile bir süre daha devam edeceği açıklandı.

Bu bağlamda vatandaşlar kira yardımı ile gelir kaybı ciro desteği başvurusunu nasıl yapıldığını ve şartlarını neler olduğunu merak etmeye başladı. Kira yardımı ile gelir kaybı desteği başvurusu şartları gibi bütün detaylar ve çok daha fazlası bu makalede…

Okunmalı : Kira Yardımı

E Devletten Kira Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre; esnaf ile sanatkârlar ile gerçek kişi tacirlerine yönelik kira ile gelir kaybı ödemeleri ile içecek ve yiyecek hizmeti çalışmalarında bulunan işletmelere yönelik gibi bir kaybı desteklerinde başvuru sürelerinin uzatıldığı açıklanmıştı. Bu açıklama ile birlikte milyonlarca esnaf, bu maddi destekten faydalanmak amacıyla başvurularını gerçekleştirmeye başladı

Okunmalı : Sigortasız Kaçak İşçi Çalıştırmanın Cezası

Birinci aşamada; dolmuş, taksi, servis işletmecisi, lokantacı, pastaneci, kadın ile erkek kuaförü, yurt, düğün salonu işletmecisi gibi kesimlerin faydalanacağı desteği ilişkin tebliğ yürürlüğe konuldu.

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?

E-devlet Uygulaması Üzerinden Başvurunun Yapılması 

İşyeri kira olarak faaliyet gösteren ve büyük şehirlerdeki esnaflar 750, küçük şehirlerdeki esnafa ise 500 TL kira yardımı yapılacağı açıklanmıştı. 30 büyükşehirde toplamda 1 milyon 468 bin, diğer ilde ise 497 bin esnaf mevcut.

Okunmalı : Kıdem Tazminatı Hesaplama

Covid-19 salgını ile beraber bu durumdan etkilenen 1.2 milyon esnafa 3 ay boyunca bin lira da destek ödemesi yapıldı. Ödeme başvuruları E- devlet uygulaması üzerinden yapılıyordu. İşyeri kira olan esnafa büyük şehirlerde 3 ay süreyle 750 TL, diğer şehirlerde ise 500 TL kira desteği sağlandı. Kira desteği basit usule tabi olmanın koşullarına gireceği yapılıyordu. Kira desteği bağlamında aylık 1.3 milyar TL kaynak aktarıldı.

Okunmalı : Dul ve Yetim Maaşı

Esnaf Kira Desteğinden Kimler Faydalanabilmek? 

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre; destek programından faydalanma şartları da açıklandı. Yapılan açıklamalara göre, destek programından 14 Aralık tarihinden önce tabii ki bu tarihte dahil olmak üzere vergi mükellefiyetini tesis edilmiş, ticari kazançları basit usulde tespit edilmiş olanlar, bakanlık aracılığı ile belirlenmiş olan sektörlerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirler ile yine bu tarih itibari ile esnaf ve sanatkarlar siciline kayıtlı olan vergiden muaf esnaflar bu kira yardımı desteklerinden faydalanabilecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu