EkonomiGündem

Kredi Borcu Öğrenme

Bankadan almış ve almak istediğiniz krediye ait bir ödeme planı illaki sizlere de teslim edilir. Bu planda sizlerin ödeme tutarı vadeler ve faiz ile ana paranın yanında vergi kesintilerini de görmeniz mümkün. Ancak size verilen plan dahilindeki çizgiden dışarı çıktığınız an sizlerin kredi borcunuzdaki rakamlarda da değişiklik yaşanır. Bu sınır çizgisinden daha uzu süre dışarıda kalmanız durumunda ise çok daha farklı hesaplar çıkar karşınıza. Özellikle bu aşamada sorduğunuz kredi borcu öğrenme seçeneği sizlerin tam ihtiyacı doğrultusunda bir husus. Nitekim bu öğrenme ihtiyacı için birden fazla sebebiniz de olabilir. Bizimki sadece bir örnek. Genel anlamda ele alırsak finans kuruluşlarından almış olduğunuz borçlar, borç tutarları ve diğer hususlar hakkında bireysel olarak haklarımız var ve bunları kullanmak için en önemli silahımız ise bilgi.

E-Devlet Risk Merkezi Raporu İle Kredi Borcu Öğrenme

Bilginiz bulunur mu bilmiyorum ancak kişileri kredi biliteleri ile kredi notları gibi hususları sorgulama imkanları bulunuyor. Bu imkanı e-devlet sunuyor. Buradan alacağınız Risk Merkezi Raporu başvurusu ile kredi kartlarınıza ait borç öğrenme sorgulama imkanlarınız var. Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren bu uygulama Bankalar birliğince sağlandı. Buradan yapacağınız başvuru ile sizlerin kredi limitleri, borç bilgileri ile çek bilgileri sorgulama imkanına kavuşuldu. Tanıtımını Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi yaptı. Bu sayede kişi borcu olduğu bankalar ile finans kuruluşları, bunlara olan borçları, ödenmemiş borçları ve faizleri gibi tüm bilgilere ulaşım mümkün. Kimlik tanıma işlemi ile giriş yapabileceğiniz e-devlet sayfasından TBB ye iletilen başvurunuz inceleniyor ve yoğunluğa göre 2 saat ya da bir gün içerisinde bir rapor halinde sizlere bildiriliyor. Raporun hazır olduğu ise sistemde kayıtlı telefon numaranızı SMS yoluyla yapılıyor.

Size gelen SMS içeriğinde raporu indirmek için bir şifre olacak. Bu şifre kişi e-devlete kimlik tanıma yöntemlerinden birisiyle girdikten sonra Risk Merkezi Raporu başvurusu hizmeti sayfasından doğrulama ekranına şifreyi girecek ve istemiş olduğu rapora ulaşacak. Bu sayede gerçek kişiler banka, finans kuruluşlarına olan tüm borçlarının detaylarına ulaşabiliyor.

Öğrenmek istediğiniz borcun nedeni önemli. Çünkü karşımızda bankalardan almış olduğumuz farklı çeşit ve türdeki krediler olduğu kadar kurumsal olarak yada öğrenci olarak aldıklarımızda söz konusu. Öğrenim katkı kredisi alan öğrencilerin bu borcunu ödemek için bile öğrenme yoluna gitmesi gerekiyor. Ödemeseniz dahi merak söz konusu. Bu anlamda borcun muhatabı ile istediğiniz her hususa ulaşabiliyorsunuz. Dijital bir dünya çerçevesinde her hizmete internet üzerinden ulaşabiliyor muyuz? Henüz hayır. Kişi istiyor ki bir adresten sorgulayım, bütün bilgilerime ulaşayım. Şu an için bu hizmet olmasa da devlet açısından adımları atıldı ve bir çok konu e-devlete taşındı. Ancak bu zeminden kredi borcu sorgulama henüz imkanınız yok.

E-Devlet Borç Sorgulama

Borçlarınıza ait sorgulama işlemi yapabileceğiniz e-devlet sayfası https://www.turkiye.gov.tr/tdi-borc-sorgulama Buradan giriş yaptıktan sonra TC numaranız yada vergi numaranız ile sorgulama yapabiliyorsunuz. Buradan Vergi borcu, SGK borcu, Turkcell, Vodafone gibi mobil borç alacak sorgulama, TTNET borcu, öğrenim katkı kredisi sorgulama, Dijiturk, Superonline borcu, Millenicom, Turknet, Trafik Cezası, Elektrik faturaları gibi onlarca firmadan borç sorgulaması yapabiliyorsunuz. Ancak sizin beklentiniz kredi borcu. Bu aşamada mümkün değil.

İnternet Bankacılığından Kredi Borcu Öğrenme

Cebimize giren uygulamalar sayesinde bankaların tüm hizmetlerini anlık olarak alabilmemize imkan veren internet bu aşamada da bizlere destek veren bir araç. Kişi bankasının bu hizmetini alıyorsa buradan giriş yaptıktan sonra kredi kartı, kredi ve diğer borçları ile ilgili tüm ayrıntılara ulaşım sağlayabiliyor. Örneğin alınan tüketici kredisi kapatma işlemi için bir çok banka direk rakam size sunarken bir çoğu da hesabınızda yeterli para olmadığı uyarısı ile toplam borcunuzu belirtmekten kaçınıyor. Burada amaç sanıyorum bankanın kredi borcunuzu kapatmanızı istemediği. Uzun süredir kullanmış olduğum Enpara bu aşamada çok rahat bir arayüz sunmuş. Anlık olarak ana borç parası, faiz gibi hususlarla hemen kapatmak istediğiniz kredi miktarlarına anlık ulaşım sağlayan bir yapıya sahip.

İnterernet ve mobil bankacılıktan kredi borcu sorgulama imkanı bulunsa da bu her banka için sorgulama imkanı sunmuyor. Sadece giriş yapmış olduğunuz bankacılığa ait bilgelere ulaşıyorsunuz. Bu aşamada birden fazla bankaya borcunuz varsa liste halinde hepsine ulaşım sağlayacak bir hizmet sunulmuyor. Bu nedenle öğrenme işlemini e-devletten yapmanız biraz zaman alsa da en doğru adım olacaktır.

Müşteri Hizmetlerinden Kredi Borcu Öğrenme

Almış olduğunuz kredinin sahibi olan bankada dijital bankacılık ürününüz olmayabilir. Bu durumda borç öğrenme işlemi için bankayla muhatap olmanız gerekiyor. Bu aşamada mesai saati kavramı olmaksızın öğrenebileceğiniz adres ise muhtemel borcunuzun olduğu bankanın müşteri hizmetlerini aramak. Telefon ile iletişim kurmak bana çok uzak bir hizmet olsa da mecbur kaldığınız zaman onu da yapıyorsunuz. Burada kimlik bilgileri ile önemli hususların aşılması sonrasında biraz zamanda geçerek canlı destek almaya başlıyorsunuz. Buradan dilediğiniz hesap veya hesaplara ait kredi borcu öğrenme işlemini sesli olarak yapabilirsiniz.

En Klasik Yöntem Banka Şubeleri

Kredi Kartınız ve kredileriniz ile ilgili borçlarınızı öğrenmenin en kolay yolu zamanınız olduğu takdirde en klasik yöntem ile banka şubesine giderek öğrenmektir. Buradan kimliğiniz ile başvuru yapmanız halinde banka görevlisi sizlere yeni bir borç çizelgesi çıkartabilir. Mevcut faiz, ana para ve diğer hususlarda bilgi alarak mevcut kredi borcu öğrenme işlemini tamamlayabilirsiniz.

SMS Bankacılığından Kredi Borcu Öğrenme

Bankalar teknik olarak müşterisine farklı bilgi kaynakları sunuyor olsa da, başvuru ve öğrenme aşamaları ise kolaylaştı. En hızlı ve kolay olanı ise SMS bankacılığı sayesinde oldu. Her banka müşterisine farklı numaralar ile mesaj yöntemiyle destek veriyor. Burada istediğiniz bilginin anahtarlarını öğretmen önemli. Çünkü aynı numaraya onlarca bilgi talebinde bulunuyorsunuz. Bu aşamada krediler ve borçlarınız ile bilgi almak istediğiniz takdirde Ziraat Bankası ile SMS bankacılığı hizmeti ile kredi kartı limiti ve harcamaları hakkında bilgi almak istiyorsanız anahtar kelimeleriniz şu şekilde; KKESTRE yazdıktan sonra boşluk bırakın, kredi kartınızın son altı hanesini yazın ve 4747 ye mesaj gönderin.

Bankaya Borcum Var mı?

Yaşayan birer canlı olarak bizler bir çok konuyu aklımızdan çıkarıyoruz. Unutuyoruz. Bazen önemsiz gelebiliyor. Bir çoğumuz da maddi yetersizliğimiz nedeniyle bankaya borcumuzu ödeyemiyoruz. Bu borçlara faiz işliyor, vakelet masrafları falan derken katlanabiliyor da. Ancak bireysel olarak unutmuş olabileceğiniz borcunuz olması neredeyse mümkün değil. Nedeni ise bankaların alacaklarının arkasında olması ve sürekli sizinle iletişime geçmesidir. Borcunuzu ödemediğiniz günden itibaren gerek SMS gerek canlı aramalar ile banka sizi mutlaka taciz edecektir ve borunuzu ödemenizi isteyecektir. Bu durumda bankaya borcum var mı sorusunun cevabını da bir anlamda bankalar kendileri vermiş olur.

Kısaca bahsedecek olursak devlet vatandaşın ihtiyacı olduğu bilgiye anlık ulaşım sağlamak adına her türlü dijital desteği verirken yeni adımları da atıyor. Bu anlamda sürekli yapılan Ar-ge çalışmaları da ilerleyen dönemde tercih edilen seçenekler ile kendine yer buluyor. Bu aşamada kredi borcu öğrenme ile sorgulama işleminizi e-devlet üzerinden en ayrıntılı yönüyle rapor halinde alabiliyorsunuz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu