DünyaGündem

Hayat Eve Sığar Uygulaması İhbar Değerlendiriliyor Ne Demek?

Geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanlığınca yayınlanan genelge sonrasında il ve ilçelerde mahalle salgın denetim ekipleri oluşturuldu. Oluşturulan ekipler okul müdür, müdür yardımcısı veya öğretmenleri ile muhtar, aza ve imamlardan teşkil ediyor. Bu kişiler söz konusu Hayat Eve Sığar uygulaması ile karantina altındaki kişileri evinde kontrol ediyor. Ancak burada uygulama ile kişiler ve kurumlar ile esnaflar hakkında ihbarda da bulunabiliyorsunuz. Bulunulan ihbarlar sonrası uygulamada daha önceki ihbarlarınız değerlendiriliyor açıklaması ile yayınlanıyor.

HES İhbarı

Sosyal hayatı düzenlenmek ve virüs salgınından korunmak amaçlı olarak devlet ve kurumları sürekli yeni adımlar atıyor. Bu adımlardan bir tanesini de İçişleri Bakanlığı İSDEM il-ilçe salgın denetim merkezi olarak tüm illerde oluşturuldu. Her mahallede 6 kişilik heyetler ile oluşturulan komisyon üyeleri günlük olarak karantina altındaki kişileri adreslerinde kontrol ediyor. Yerinde bulunamayanlara da ayrıca idari yaptırım cezası söz konusu.

İSDEM HES Değerlendiriliyor Açıklaması

Yapılan ihbarlar sistemde kayda alınıyor ve ilgili birimlere yönlendiriliyor. İSDEM olarak kısaltılan salgın denetim merkezi kullanıcılarına şifre verildi. Bu şifreler ile söz konusu denetimler sisteme kayıt ediliyor. Kayıt sonrası yapılan ihbarlarda belirtilen kurumu ve kuruluşlar ile ilgili ayrıntılar da ihbarı yapan kişiye yine sistem üzerinden belirtiliyor. Ancak burada ekiplerin yeni oluşturulması, sistemin yeni olması nedeniyle bazı aksaklıklar ve gecikmeler yaşanabiliyor. Bu aşamada yaptığınız HES ihbarı değerlendiliyor açıklaması yapılan kontrol, denetim ve incelemeler sonrasında değişiyor. Yapılan inceleme sonucu da raporlara yansıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu