EkonomiOrdan Burdan

Evi Satın mı Almalı Yoksa Kiralamalı mı?

Emlak piyasasıyla ilgili kişilerin getirisi yüksek olan konut almak, satmak ve kiralama yolunu seçtiği biliniyor.  Bu bölümde emlakçılar için en çok gelir getiren kiralık evlerdir. Ev satın almak mı daha evladır yoksa kiralamak mı? Bu konu hakkında insanlar için farklılık göstermesi muhtemeldir. Ev sahibi olmanın da çok avantajları vardır. Ev kiralamanın avantajları vardır. Kişinin bir çok alternatifi ve mazereti olsa da söz konusu konutu satın mı alacağınız yoksa kiralama yoluna gitmenizin daha uygun olacağı genel anlamda iş durumunuz ile de ilgilidir.

Gezici Bir İşte Çalışıyor İseniz Kiralamayı Seçin

Eğer ki işten dolayı sürekli şehir değiştirmek zorunda kalınıyor ise ya da aynı şehir içinde sürekli farklı ilçelerde ikamet etmek gerekiyor ise evi kiralamak çok daha uygun olacaktır. Bu durumlarda ev almak o evde ikamet etmenize engel olacaktır. Eğer sürekli bir yerde ikamet ediliyor ise ev almak çok daha avantajlı olacaktır. Uzun yıllar bir bölgede yaşamak kiraya ödenecek parayı kendi satın alınan ev için ödemek sizleri hem ev sahibi yapar hem de harcanan paraların bir dönütü olmuş olur. Kiralık evde oturmak ev içinde yapılacak tadilata engel bir durumdur. Duvara çivi dahi çakılırken tereddütlü bir his ile çakılır. Ev sahibi olmak ev içinde her istenilen yapılabileceği anlamına gelir.

 Ev Almak Yatırım İçin Avantaj Sağlar

Ev almanın bir başka avantajı da bir yatırım amacı olmasıdır. Ev alınması durumunda kiraya verilerek evin kendi ücretini belli bir süre sonra amorti etmesi olağandır. Bu tarz durumlar için en iyi seçenek evi almak olacaktır. Gezici bir insan için ev kiralamak kalıcı yerleşik insan için de ev satın almak en iyisi olacaktır. Eğer ki sermayeniz var ise yatırım amaçlıda ev almak en doğru tercih olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu