EkonomiGündemOrdan Burdan

Hacizli Taşınmaz Ve El Konulmuş Mal Varlığı

Haciz konulmuş taşınmaz bankanın talimatı ile değeri gayrimenkul değerleme uzmanı tarafından belirlenip haciz yoluna açılır. Haczedilme işlemi tamamlanıp kamuoyuna gazete ve internet üzerinden bilgilendirme yapılarak açık arttırmaya açılır. Açık arttırma verilen sure içerisinde tamamlanıp alım ve satım işleri için noter huzuruna gider. Açık artırma da en yüksek teklifi veren kişi ya da kişiler tarafından alım işlemi yapılır.

 Banka Neden Taşınmazı Haciz Eder

Bankalar bireylerin ev alımında peşinat olan miktarın tahsilatından sonra ev alımı için gereken diğer kısmı kredi teklifleriyle müşterinin tercihine sunar, müşteri kendi bütçesine en uygun kredi teklifini seçerek ödeme planı yapar. Müşteri bu planları bütçesine göre seçerken, bankalar da boş durmayıp kendini garantiye alarak kredi çekilen taşınmazı teminat olarak görerek kredi onayı verir. Kredi faizleri bankaların para politikası ve kredi çeken kişinin siciline bağlı olarak değişim gösterir. 12 aydan başlayıp 120 aya kadar taksitlendirme seçeneği sunan bankalar kredi ödemelerinde aksamalar mevcut olduğu durumda müşteriye uyarı göndererek hatırlatma yapmış olur, bu hatırlatmalar sonucunda müşteri halen borcuna sadık kalamayarak ödeme yapamazsa banka teminat gösterilen taşınmazı haciz eder ve açık arttırmaya çıkarır. Taşınmaz alacak kışı ya da kurumlar bu ihalelere teklif vererek taşınmazı satın alabilirler. Bu kişiler kurum ya da herhangi bir meslek sahibi olabilir.

 Alım Satım Tüccarı İle Anlaşma Durumunda Taşınmazın Alınması

Haczedilen taşınmaz için emlak alım satımı yapan kişiler ile anlaşma yaparak daha fazla taksit seçeneği ile bu eve tekrar sahip olunabilir. Tabi bu ihalelerde anlaşma yapılan kişinin kesin ihaleyi kazanması kesin olmamakla beraber taşınmazı alması durumunda size satışını sözleşme ile noter huzurunda garanti altına alması gerekir.

Özellikle kredi karşılığı alınan taşınmaz mal varlıkları bu krediler karşılığında bankalarca tapu üzerinde ipotek koyma yoluna gitmektedir. Burada kişi kredi borcunu ödemediği zaman banka söz konusu konutu satışa çıkarır ve karşılığında alacağı ücret ile evin kredi borcunu öder. Böylelikle de vermiş olduğu borcun tahsili yoluna gider. Bu aşamada olan hacizli evler bankalardan satılık olması halinde yine konut kredisi çekilerek alınabilir. Bu durum tamamen banka ile sizin aranızda olan bir ilişkiye bağlıdır. Kabul görmesi halinde her türlü adımı atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu