Dünya

ABD, Çin, Hindistan ve Birleşik Krallık Petrol Fiyatlarını Düşürmek İçin Kolları Sıvadı

ABD Başkanı Biden enerji maliyetlerini düşürmek adına yeni bir adım attı. Büyük enerji sarfiyatı sağlayan ülkeler olan Hindistan, Birleşik Krallık ve Çin dahil olmak üzere bu ülkelerle koordineli olarak enerji maliyetlerini ve petrol fiyatlarını düşürmek için gerekli adımlar atılıyor.
Biden attığı bu adımla aynı zamanda ABD’lilerin şükran günü, kış tatili seyahatleri öncesinde yüksek enflasyon, artan fiyatlar ile başa çıkmayı planlıyor. ABD’de benzin fiyatları galon başı yaklaşık 3.40 Dolar civarlarında. Bu rakam önceki yıla göre yüzde elli oranında daha fazla.

Fiyatlar Hemen Düşmese de Etki Edecek

Biden yaptığı açıklamada atacakları adımlar ile yüksek benzin ve gaz fiyatlarında meydana gelen sorunları hemen çözemeyeceğini ancak önemli bir fark yaratacağını belirtti. Zaman alacağından bahseden Biden aracınızın deposunu doldururken fiyatların düştüğünü hepimizin görmesi gerektiğini söyledi.
Enerji sarfiyatını düşürmek ve dolayısıyla da benzin fiyatlarını aşağıya çekmek için Aralık ortasından yıl sonuna kadar piyasaya 50 milyon varil yakıt sürülmesini istedi. Bu durumun biraz geç tepki vereceğinden de bahseden Başkan Biden fiyatları düşürmek adına atacakları birkaç adımdan birisi olduğunu belirtti.

80 Milyon Varil Petrol Piyasaya Sürülecek

Fiyatları düşürmek adına atılan adımlardan birisi de küresel piyasalara 70 ile 80 milyon varıl petrol sunulacak olmasıydı. Ancak Salı günü sabah saatlerinde petrol fiyatları düşmesi beklenirken yaklaşık olarak yüzde iki oranında artış sağladı.
ABD’nin bu eylemi sonrasında Hindistan da stratejik olarak rezervlerinden 5 milyon varili serbest bırakarak fiyatlara etki edeceğini söylemişti. İngilizler ile stoklarından 1,5 milyon kadar varili serbest bırakacağını açıklarken ABD li yetkililer bu eylemlerin koordineli olarak sağlanması halinde dünya genelinde petrol fiyatlarını aşağılara çekeceğini düşünüyor.
Enerji tüketimi ile yüksek enflasyon ve yüksek enerji fiyatlarının aşağılara çekilmesi adına son günlerde ABD ile diğer ülkelerin birlikte koordineli olarak petrol rezervlerinin serbest bırakılacağı haberleri yayılmıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu