DünyaGündemÖzel Haber

İSDEM Mahalle Salgın Denetim Ekipleri Sisteme Girişi Nasıl Yapılıyor?

İçişleri Bakanlığı coronavirüs salgını tedbirlerini genişleterek almaya devam ediyor. Bu anlamda geçtiğimiz hafta illere gönderilen bir genelge ile il-ilçe mahalle denetim ekipleri kurulmasını istedi. İl – ilçe salgın denetim ekibi (İSDEM) olarak gerekli adımları attı. Kurulacak denetim içerisinde Okul Müdürü, öğretmenler, imamlar, Muhtarlar ve azalar ile Polisler bulunacak. Karantina altında bulunan kişileri tespit amaçlı olarak kurulacak olan heyetler kişileri evlerinde denetleyecek. Uymayanlara idari para cezası da uygulanacak.

Salgın Denetim Merkezi Ekipleri

Valilikler ve Kaymakamlıklar bünyesinde kurulan komisyonlar ile mahallelerdeki karantinalı listesi ilgili kişilere verilecek. Mahallelerde Muhtarlar, Azalar ile Polis ve Okul Müdürlerinden oluşan komisyon üyeleri ev ev gezerek kişilerin karantina altında olup olmadığının kontrolünü yapacak. Bu kontrolün sonrasında oluşturulan sisteme de kişiler ile ilgili bilgiler girilecek. Ancak görünen o ki, her ne kadar yetkililerce gerekli eğitimler verilmiş olmasına karşın üyelerin nasıl hareket edeceğini bilemediği de görüldü.

Sisteme Giriş

İl ve İlçe Salgın Denetim Merkezi giriş sayfasında kişi TC kimlik numarası ve şifresi ile giriş yapmalı. Eğer şifreniz yoksa burada şifremi unuttum menüsü ile yenileyebilirsiniz. Ancak sistemde kayıtlı olan telefon numaranız yanlış ise size şifre gelmeyecektir. Bu nedenle İlçe yetkilisinden telefon numaranızın güncellenmesini isteyebilirsiniz. Ayrıca komisyonda görevli olan kişilerde de değişiklik yapılabiliyor. Bu değişiklik için yine ilçe yetkilisinden aktif ve pasif durumlarının işlenmesi yeterli oluyor. İlçe Salgın Denetim Merkezinin giriş sayfasının adresi ise şu şekilde,

https://isdem.ng112.gov.tr/NG112-Isdem/acil-destek/giris.xhtml;jsessionid=5HQk6PfUrzaDm44xwxbHHqPunmbUrYnHIpyhwaoeoe0VD1DLqz_2!-1668539929

Vatandaşlar Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması ile koronavirüs salgınında sosyal hayatta uyulması gereken kurallara uymayanların ihbarı yapılıyor. Yapılan bu ihbarlar ise İSDEM il – ilçe salgın denetim merkezinin sistemine düşüyor. Buradan da yetkililer gerekli şartlara uyum sağlanıp sağlanmadığını denetliyor.

İl İlçe Salgın Denetim Merkezi (İSDEM) komisyon üyelerinin yapacağı işlemler ile ilgili kılavuzunu da internet sitesinden yayınladı. Buradan da bilgi alınabiliyor. Ancak kişilerin sisteme girişi, gerekli veri kaydını yapabilmesi için konuya vakıf olan Aziz Ünlü kendi youtube sitesinden de açıklamalı videosunu yayınladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu