BankalarEkonomiGündem

Garanti Avans Hesap mı Yoksa Garantiden Kredi Çekmek mi?

Acil paraya ihtiyacı olan kişiler Garanti BBVA şubesi müşterileriyse paranın karşılanması aşamasında iki bankacılık ürünü arasında kararsız kalabiliyor. Bu aşamada çekmek istediği parayı Garanti Avans Hesaptan mı yoksa İhtiyaç kredisi kullanarak mı çekmeli bu sorunun cevabı aransa da ikisinin de avantajları bulunuyor. İşte sizin nedeninize göre çekmeniz gereken bankacılık ürünü;

Önemli Olan Çekmeniz Gereken Para Miktarı

Burada önemli olan ihtiyacınız olan para miktarıdır. Çünkü ihtiyacınız olan tutar sizin Avans hesabınızda olmayabilir ve limiti de düşük olabilir. Bu aşamada daha yüksek miktarda paraya ihtiyacınız olması halinde tabiki Garanti İhtiyaç Kredisi çekmeniz avantajınıza olacaktır.

Artı Paranız Hesabınızda Olmalı mı?

İhtiyaç kredisi ile Garanti avans hesap arasında kalan kişiler ilk aşamada tüketici kredisi ile ihtiyacını karşılarken aynı zamanda hesabımda para olsun. Sonraki dönemde yine ihtiyacım olursa diye bekletme yoluna gidebilir. Çünkü kişiler kredi kullandıktan sonra ikinci kredi kullanımı neredeyse kapanır. Elbette şartlara göre bankalar bu ürünü kişilere verse de geliri, giderleri ve kredi notu ile ilgili olarak talebine olumsuz yanıt alabilir. Bu gibi paraya ihtiyaç olma ihtimaliniz bulunuyorsa avans hesabınızı kullanmayın ve ihtiyaç kredisi ile işinizi görün.

Faiz Oranı Ödeyeceğiniz Tutara Önemli

Garanti BBVA Avans Hesap faiz oranı güncel olarak 1,25 olarak veriliyor. Aynı vadede tüketici kredisi çekmek istemeniz halinde bu anlamda ödeme için hesaplanacak tutar 1,79. Arada oluşan 0,54 oran sizin tüketici kredisi çekmeniz halinde çok daha  faiz tutarı ödeyeceğiniz anlamına geliyor. Yani düşük tutarda bir kredi çekecekseniz Garanti avans hesap faiz oranı ile çok daha avantaj sağlıyor.

Vadesi Etkiliyor

Para ihtiyacınız ile bunu ödeyeceğiniz vade miktarı bu ürünleri kullanmanız için önemli bir etken. Çünkü avans hesaptan para çekmeniz halinde en az 3 ay vade en çok ise 12 ay vade ile taksitli avans çekiyorsunuz ve ödüyorsunuz. Ancak bu durum tüketici kredisi için geçerli değil. Çünkü ihtiyaç kredisi ödemeleri maksimum 36 ay ile üç yıl gibi bir süredir ve düşük taksitler halinde daha rahat ödeme imkanlarına sahip olursunuz. Bu nedenle ödemek istediğiniz süre ile en uzun vade tüketici kredisi ve avantajını bu şekilde gösteriyor.

Limit önem arz eder

Çekmek istediğiniz para limiti hangi ürünü kullanmanız gerektiğini belirleyenlerden. Nitekim avans tutarı muhtemel düşük miktardadır. Size tanımlanan para miktarı muhtemelen maaşınız kadardır. Yani aylık geliriniz 5 bin lira ise size tanımlanan rakamda bu kadardır. Bu paranın üstünde çekim yapamayacağınız anlamına gelir. Ancak Garanti İhtiyaç Kredisi çekerseniz bu durum çok daha farklı. Nitekim üç yılda ödeme imkanı da olduğu için 50 bin liranın üzerinde para çekme imkanına sahip olursunuz. Bu nedenle para limiti etki edenlerden bir tanesi.

Hayat Sigortası Poliçesi

Almış olduğunuz avans tutarından hayat sigortası yaptırmanız gerekmez. Ancak banka tüketici kredisi olarak vermiş olduğu ürün için ayrıca hayat sigortası poliçesi düzenlenmesini de istiyor. Bu aşamada da poliçe için cebinizde bir miktar para çıkacak anlamına gelir. Limitler ile ilgili endişeniz yoksa avans hesabı ön plana çıkarabilirsiniz ancak daha yüksek tutar çekmek zorundaysanız haliyle sigortanızı da yaptırmak zorunda kalacaksınız.

Ödeme Tutarlarının Önemi

Garanti BBVA İhtiyaç kredisinden 5 bin lira çekmeniz halinde 12 aylık ödeme tutarı 480,26 TL’dir. Bu miktara faiz oranı da 1,88. Toplam geri ödemeniz ise 5 bin 763 Lira olacaktır. Fakat aynı miktar Garanti BBVA Avans Hesaptan para çekerseniz ödeyeceğiniz tutar 12 ay 458,20 TLo olur ve arada 22 lira daha az ödemiş olursunuz. Toplamda ödeyeceğiniz tutar ise 5 bin 498 lira oluyor.

Limiti, ödeme vadesi, şartları ve masrafları ile kendi muhasebenizi yaparak para ihtiyacınızı Garanti İhtiyaç Kredisi yada Garanti Avans Hesap üzerinden giderme yoluna gidebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu