EkonomiOrdan BurdanÖzel Haber

Miras Vergisi Ne Kadar, Nasıl Hesaplanıyor?

Herkesin merak ettiği bir husus olmasa da kendisini ilgilendiren vatandaşların merak ettiği miras vergisi ödemeleri başladı. Yıllık olarak artış gösteren bu vergi ile güncel olarak vatandaşlar ne kadar ödeyeceği konusunda arayış gösteriyor. Yeni yıla girmemiz ile birlikte bu verginin ödeme miktarında da artışlar söz konusu.

Miras Vergisi Ne Kadar?

Miras vergisi ödemekle yükümlü vatandaşın ne kadar ödeyeceğini sorguluyor olması nedeniyle bir açıklama yapma ihtiyacı hissettik. Kalan mirası için vergi ödemek zorunda olan vatandaşlar için süre söz konusu.  Kendisine miras kalan vatandaş üç yıl boyunca bu vergiyi ödemekle yükümlü. Ancak dilerse 6 aya varan taksitle ödemek mümkün. Yıllık olarak iki eşit taksitle ödenen bu vergi türü üç yılın sonunda sona eriyor. Evlatlıklarında ödediği bu vergi güncel olarak 334.53 TL.
3 Yıl boyunca ödenmek zorunda kalınan miras vergisi yıllık iki eşit taksitle ödeniyor. Dilerse vatandaş toplam 6 taksit ile ödeyebiliyor. Vergi dairelerine fiziken yapılacak başvuru ile ödenebilen bu vergi türü dilenirse internet bankacılığı ya da interaktif vergi dairesi üzerinden de ödeniyor. Fiziken vergi dairelerine gitmek istemeyen vatandaşların tercihi internet bankacılığı.

Miras Vergisi Nasıl Hesaplanıyor?

Miras vergisinin ödenmesinde en önemli husus kalan miras tutarıdır. Bu tutar üzerinden vergi ödenmelidir. Burada kalan mirasın yüzde 1 oranında vergi ödenmesi söz konusudur. Burada 100 bin lira miras kalınması halinde örnek olarak verilecek olunursa 1000 TL miras vergisi ödemesi gerekiyor. Burada yapılacak ödeme ise üç yıl. Ödemeler ise her yıl Mart ve Nisan ay’ında ilk taksit ödemesi Kasım ay’ında ise ikinci taksit ödemesi yapılıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu