EkonomiGündem

Kredi Kartı Aidatlarına % 20 Zam Geldi

Pandemi dönemi ile uzaktan alışverişin ödeme aracı olarak rekorlar kıran kredi kartları ile vatandaşın cebinden daha çok para çıkacağı aidatlara getirilen zamlar ile anlaşılmış oldu. Fiziksel olarak alışverişten kaçınmak zorunda kalan tüketici özellikle online alışverişlerde ödeme aracı olarak Kredi Kartını kullanmak zorunda kalmıştı. 2021 yılında kredi kartı aidat ücretlerine % 20 oranında zamlar yapıldı. Bu tüketicinin cebinden daha çok paranın çıkması anlamına geliyor.

Kredi Karıt Üyelik Ücretlerine Artış

Covid-19 pandemi süreci ile vatandaş harcamalarını kredi kartı ile internet üzerinden gerçekleştirdi. Bu aşamada BKM tarafından yapılan açıklamalar 2020 yılı için ödemelerin bir önceki 2019 yılı için yaklaşık % 17 oranında artış gösterdiği yönünde. Bu harcamalara temassız ödemeler de ağırlığı koydu ki harcamalar çok daha artmış oldu.

Pandemi Kartla Ödemeyi Artırdı

Pandemi kredi kartı ihtiyacını da artırdı. Nitekim bunun nedeniyle % 8 gibi bir artış ile kredi kartı sayısı yaklaşık 76 milyona yaklaştı. Covid-19 sürecinin devam etmesi ile internet alışverişinin artması 2021 yılında da kredi kartı harcamalarının yükselerek devam edeceği yönünde. Her ne kadar aidatsız kredi kartları bulunuyor olsa da, taksit ve diğer avantajlardan faydalanmak için aidatı bulunan kredi kartını tercih eden tüketici sahibi olduğu kartın özelliğine göre çok daha fazla aidat ödeyecek konuma geldi.

Kart Aidatları 300 Lirayı Buldu

2021 yılında yapılan zamlar ile birlikte öğrenci kredi kartı haricindeki diğer aidatlı kredi kartlarının yıllık ücretleri 300 TL’yi buluyor. Vatandaşın bankayı araması ile harcama sözüne bu tutarlar  chip para, bonus gibi liralar ile vatandaşa iade ediliyor olsa da, bir çok vatandaş bu ücretin kesintisinin arkasını aramıyor. Kredi kartı ekstresini takip etmeyenler kesilen aidatların farkında değil. Burada aidatsız kredi kartlarına taksit yapılmıyor olması, kampanyalardan faydalandırılmaması nedeniyle tüketici de diğer kartlara yönelmek zorunda kalıyor.

Her ne kadar maaş protokolü ile aidat ödemeyen bir kesimden bahsedilse de, yaklaşık 76 milyon kişi yıllık olarak kart aidatı ödemek zorunda bırakılıyor. 2014 yılı öncesine kadar vatandaşın en çok şikayet ettiği hususların başında gelen kart aidatları yeni yönetmelik sonrası free kart çıkarılması ile belli aşamalarda kesintiler yapılmasına olanak veriyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu