tanıtım

Kaynak Makinesi

Kaynak makinesi metal malzemelerin birleştirilmesi ve sağlam bir şeklin oluşması için kullanılırlar. Hayatımızın farklı alanlarında kullandığımız metal kullanılmış olan eşyaların birçoğunda mutlaka kanyak işlemi yapılmıştır. Çok farklı makineler ile yapılabilen kaynak işlemleri ile birleştirilen metal malzemeler bir daha ayrılmamak üzere yeni bir şekilde bürünürler. Yapılan kaynak işlemlerinin yerleri belli olur ve kötü bir görünüm oluşabilir. Bunu engellemek için kaynak işlemlerinden sonra genellikle polisaj ve buna benzer işlemler yapılır. Bu sayede kaynak yapılan bölgeler temizlenir ve oluşan pürüzlü görünüm yerini temiz bir görünüme bırakır. Kaynak işlemleri yapılırken birçok farklı teknik kullanılabildiği gibi aynı zamanda bazı yardımcı malzemeler de kullanılmalıdır.

Bunların başında ise elektrot malzemesi gelir. Özellikle gazaltı kaynak makinesi kullanılacağı zaman kullanıcılar bir ellerine kaynak tabancasını diğer ellerine ise elektrot alırlar. Elektrot malzemesi yüksek ısı ile eriyen ve hemen sertleşen bir malzemedir. Bu sebeple kaynak yapılacak olan bölgeye sürtünmeleri ve ısı tabancası ile eritilmeleri gerekir. Bu işlem kaynak yapılacak bölge boyunca devam etmelidir. Hemen soğuduğu ve sertleştiği için metaller güçlü bir şekilde birleşerek yeni bir şeklin oluşmasını sağlarlar. En çok kullanılan kaynak makineleri şu şekilde sıralanabilir;

  • İnverter Kaynak Makinesi
  • Gazaltı Kaynak Makinesi
  • Argon Kaynak Makinesi
  • Plazma Kayak Makinesi
  • Boru Kaynak Makinesi

Lazer Kaynak Makinası

Sanayi alanında en önemli ekipmanlardan biri olan lazer makinaları çok farklı teknolojilere ve özelliklere sahip olabilirler. Özellikle kaynak işlemlerinin çok sağlam ve aynı zamanda kaliteli olmasını sağlayan lazer kaynak makinası son yıllarda en çok ilgi gören makinaların başında gelmektedir. Yüksek ısı kaynağından çıkan ve büyük bir sıcaklık seviyesine sahip olan lazer ışını direk olarak kaynak yapılacak noktaya doğru tutulur. Bu sayede ilgili alanın erimesi sağlanır ve iki metal malzemenin birbirine sağlam bir şekilde yapışması sağlanır. Özellikle el değmeden ve aynı zamanda detaylı kaynak gerektiren alanlarda genellikle bu makinalar kullanılır. Bu sayede kaynak işlemlerinden sonra ortaya çok kaliteli bir sonuç çıkar.

Kaynak yapmak her zaman için zor ve aynı zamanda deneyim isteyen bir işlem olmuştur. Bu işlemler için kullanılabilen birçok farklı makina veya teknik olabilir. Bunlar arasından en çok kullanılanlardan biri de lazer kaynak makinası modelleridir. Teknolojinin sürekli olarak gelişmesi ile lazer kaynak teknikleri de sürekli olarak gelişmektedir. Özellikle büyük çaplı kaynak işlemlerinin daha sağlam ve aynı zamanda daha kaliteli bir şekilde yapılması amacı ile lazer kaynak makinalarına olan ilgi de artmaktadır. El ile yapılan kaynak işlemlerine oranla daha düzgün ve aynı zamanda daha sağlam olması da bu ilginin ana sebeplerinden biridir. Bu sebeple lazer kaynak makinası hakkında tüm bilgileri alabilmek için sizde sanayiden.com hizmetlerini değerlendirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu