EkonomiGündem

Pasaportum Çalındı, Kayboldu Ne yapabilirim? Cezası Var mı?

Yurt dışına çıkış için kullanmış olduğumuz pasaportlar karşımıza gelen çalınma olayları ya da kaybolma neticesinde ne yapacağımızı merak ediyoruz. Özellikle yurt dışındayken kaybolan pasaport için ne yapmalıyız? Kaybolan pasaportlar nasıl çıkarılır? Cezası Var mı? Gibi bir çok soruyu beraberinde getiren kaybolan ve çalınan pasaportlar için işte merak edilenler…

Yurt dışı gezileri ve çalışmalarında yurt dışına çıkabilmek için kullandığımız pasaportlar bir anlamda kimlik yerine geçmektedir. Elbette çok iyi dikkat etmiş olduğunuz değerli evraklarınızı kaybetmeniz halinde ülke içinde yada dışında atmanız gereken adımlar bulunuyor.

Yurt İçinde Kaybedilen Pasaportlar

Yurt içindeyken pasaportunuzu kaybetmeniz halinde yenilemeniz çok kolaydır. Bu anlamda bu belgeleri tanzim etme ve başvurularını alma ile hükümlü olan Nüfus Müdürlükleri sizin talebiniz doğrultusunda yeni pasaport çıkartabilmektedir. Bu anlamda sizden istenilecek olan başta pasaport harç bedelinin yatırılması, güncel olan biyometrik fotoğraf ve kimliğiniz ile randevulu yada randevusuz olarak en yakın nüfus müdürlüğüne gitmeniz gerekiyor. Pasaport Hacını Kredi Kartıyla ödeme imkanınız olduğunu da hatırlatalım. Başvuru sonrası burada belirtmiş olduğnuz adrese pasaportunuz PTT kuryeleri tarafından getirilir ve teslim edilir. Bu aşamadan sonra vize onayı da yaptırabilirsiniz. Vize sahibi olduğunuz bir ülke varsa bu ülkelerin konsoloslukları sizlerin vizenizi işleyebilir.

Yurt Dışında Pasaportumu Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Yurt dışı ziyaretiniz esnasında kaybolan pasaportunuz için ilk yapmanız gereken ilgili ülkenin polis karakoluna giderek başvuru yapmanız olmalıdır. Burada daha önce kaybetmiş olabilirsiniz ancak bu kaybın farkına vardığınız anda başvuru yapmanız doğru olur. Burada Polis merkezinden pasaportunuzun kaybolduğuna dair rapor almanız gerekiyor ve bu belgeniz ile birlikte Türk Konsolosluğuna yeni pasaport için başvuru yapmanız gerekir. Konsolosluklar size ziyaretinizde sorun çıkmaması adına geçici pasaport ve seyahat belgesi düzenler.

Kaybolan çalınan pasaportunuzun kimlerin eline geçtiği, hangi amaçlar için kullanıldığı gibi hususlar ileride sizleri mağdur edebilir. Bu nedenle kısa zamanda polis merkezlerinden kayıp raporu düzenletmeniz sizin mağduriyetinizin önüne geçer.

Pasaport Kaybetmenin Cezası Bedeli Var mı?

Kaybolan ve çalınan pasaportlar için bir ceza söz konusu değildir. Bu aşamada yeni çıkarmak zorunda kaldığınız belgeniz için pasaport defteri bedeli ödemeniz ve çıkacak masrafları karşılamanız gerekebilir. Bu durum ceza değil harç bedeli gibidir.

Yurt içi ve yurt dışında muhtemel kayıp ve çalıntı pasaportlar hakkında ne yapmanız gerektiğini İçişleri Bakanlığına bağlı Nüfus Müdürlüklerinden daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu