Ekonomi

Dünyanın En Değerli Para Birimi Hangisi

Dünyanın en değerli para birimi – Son aylarda Merkez Bankasının faiz indirimi sonrası döviz kurlarının hareketi ile neredeyse dolar ve euro başta olmak üzere dünya paraları ile yatıp kalkıyoruz. Bu aşamada Türk Lirası değer kaybı yaşamaya devam ediyor. Ancak bu kaybı sadece TL değil bir çok ülke parası yaşıyor. Son Dakika Haberleri –

Güncel olarak dolar 13,80 TL seviyelerinde hareket ederken 1 dolar için bu kadar para vermek zorundayız. Yani yaklaşık olarak liramızdan 14 kat daha değerli bir para birimi haline geldi. Bu aradaki fark ise zamanla daha çok açılıp gidiyor. Bizler TL ile yakından bilgi sahibi iken diğer taraftan dünyanın en pahalı parası da merak konusu.

Değerli Para Zengin Ülke Anlamına Gelmiyor

Dünyanın En Değerli Para Birimi Hangisi
Dünyanın En Değerli Para Birimi Hangisi

Sürekli değişen bir rakamlardan bahsetmek mümkün. Bu nedenle değer açısından değişen bir para birimi ile karşılaşmakta mümkün. Burada sorumuzun cevabını bulmak için ülkelerinde para birimlerine bakmak gerekir. ABD doları evet değerli ancak sterlin dolar paritesi ne kadar bu da önemli. Kaldı ki burada gösterilen rakamlar ile paranın değerli olması o ülkenin de zengin olduğu anlamına gelmiyor.

Dünyanın En Değerli Para Birimi Hangisi

Neden İngiliz Sterlininden örnek verdim. Çünkü an itibarıyla 1 İngiliz Sterlini için ödeyeceğimiz Türk Lirası 18,3043 lira. Yani dolardan daha çok para ediyor. Ya da 1 Euro 15,66 TL. İsviçre frangı 14,97 TL. Yani dolardan çok daha yüksek tutarlar söz konusu. Bütün bunlar bir yana daha değerli konumda olan Bitcoin ve altcoinler gibi dijital paralardan hiç bahsetmiyorum. Nitekim bunlardan bahsedince Türk Lirasını düşünemiyorum.

Dünyanın En Değerli Para Birimi Hangisi

Güncel olarak gündem haberlerinde döviz kurlarındaki satış fiyatları şu şekilde;

  • ABD Doları 13,84
  • Euro 15,63
  • İngiliz Sterlini 18,30 TL
  • İsviçre Frangı 14,96
  • Japon Yeni 0,12
  • Suudi Arabistan Riyali 3,67
  • Norveç Kronu 1,53

Dünyanın En Değerli Para Birimi Hangisi

1929 yılında yaşanan Ekonomik Buhran neticesinde dünya genelinde yapılan para yardımları Doları güçlü kılan en önemli miat. Bu tarihten sonra ABD doları dünya ticaretinde de ödeme aracı olarak kullanılmış ki bu durum daha çok gelişmesine neden olmuş. Nitekim bir çok ülke özellikle arap dünyasında kendi para birimleri de olsa dolar kullanılıyor. Kaldı ki ABD’nin en büyük rakibi olarak görülen Rusya bu para birimini kullananlardan.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu