EkonomiGündemSon Dakika Çiftçi Haberleri

Çiftçi Kredi Borçları Erteleniyor

Pandemi sürecinde yüz binlerce borçla kredi borçlarının ertelenmesi beklentisi içinde. Bu anlamda hükümette gerekli adımları atıyor. TBMM de bütçe görüşmeleri devam ederken MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak ödenmesi gereken kredi borçlarının ertelenmesi için teklifte bulundu. Bu teklife muhalefet destek verirken kredi borçlarının ertelenmesinde en büyük adımın çiftçiler için yapılması isteniyor.

Çiftçi Borçlarına Erteleme Meclise Teklif Olarak Geldi

Ağırlıklı olarak çiftçilerin bankalara ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçların ertelenmesi olarak sunulan tekli hakkında açıklama yapan MHP Afyon Milletvekili Mehmet Taytak 100 kişi ve üzeri olan hayvancılık, bitki ve seracılık üretiminde bulunanlara eğitim ile ilgili projenin Tarım Orman Bakanlığına sunulduğunu, ileri tarihlerde de çiftçilikle ile uğraşan tarım üretimindeki kişilerin Banka ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden aldıkları kredilerinde faizsiz olarak ertelemesi, yeniden yapılandırılması amaçlı olarak teklifte bulunduklarını söyledi. Bu konuda CHP Milletvekili Burak Erbay’da destek verdiklerini açıkladı.

Çiftçinin Beklentisi Kredi Borçları

Türkiye’de tarım üretiminde faaliyet gösteren binlerce kişinin beklentisi haline gelen kredi borçlarının ertelenmesi amacıyla ilk adım MHP Milletvekili Taytak tarafından yapıldı. Bilindiği üzere çiftçilerin kredi borçlarında yapılanma yapılmamıştı ve bu anlamda 5 milyar liralık borcu olan çiftçilerin borçlarının taksitler dahil olmak üzere faizsiz ertelenmesi için çalışmalar yapılıyor.

Erdoğan Ekonomi ve Yargıda Reform Müjdesi Verdi

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan Ekonomide ve yargıda yeni reformlar yapılacağı müjdesini vermiş ve ekonomik olarak büyümede istihdam odaklı olarak yeni bir seferberlik başlatılacağını duyurmuştu.

SGK Borçlarına Yapılandırma Devam Ediyor

Pandemi sürecinde zor durumda olan esnafın özellikle SGK borçlarının yapılandırılması çalışmaları sonuç verdi. Son başvuru tarihi olan Aralık ay’ın sonuna başvurular devam edecek. Yapılandırmaya başvuranlar ilk taksitlerini yeni bir düzenleme olmaması halinde Mart ay’ı başında ödeyecek.

Tarım Orman Köyişleri Komisyonunda Çalışma Yapılıyordu

Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı olarak çalışmalarda bulunan Yunus Kılıç Kasım ay’ı başında çiftçi borçlarının yapılandırılması ve ertelenmesi amaçlı olarak çalışma yaptıklarını açıklamıştı. Hazine ve Maliye Bakanlığınca koordineli olarak çalıştıklarını açıklayan Kılıç teklifin kısa süre içinde TBMM’ye sunulacağını söylemişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu