EkonomiGündem

Altın Alırken Taksitle Ödeme İmkanı Veren Kredi Kartları

Bankalar tarafından verilen kredi kartları, insanların hayatlarının vazgeçilmez parçaları haline gelmiştir. İnsanlar, birçok şeyi kredi kartı ile alıp satmaktadır. Her banka müşterisine farklı farklı seçenekler sunmaktadır. Bankaların müşterilerine sunduğu avantajlardan birisi de kredi kartı ile altın alma işlemidir. Altın fiyatlarının her geçen gün artması, insanları taksitle altın alma fırsatında yararlanmaya sevk etmiştir. Bazı kredi kartları ile taksitli olarak altın alışverişi yapılabilir. Ancak her kuyumcu kredi kartı ile alışveriş yapma imkânı sağlamayabilir.

Kredi kartı ile altın alırken istenilen miktarda altın alınabilir. Ancak bankaların kredi kartı ile alışverişe taksit kısıtlaması vardır. Yani kredi kartı ile altın alırken bankanın belirlediği taksit seçeneklerini tercih edilebilir. Altın alış verişlerinde taksit seçenekleri BDDK kararı ile sınırlandırılmıştır. Kredi kartı ile altın alışverişlerinde maximum 6 taksit yapılabilir. Altına taksit yapan kredi kartları Bonus, Word, Axess ve Paraf kartlarıdır. Bu kredi kartlarından birine ya da birkaçına sahip olan kişiler, anlaşmalı kuyumcu ve internet sitelerinde altın alışverişi yapabilir.

Kredi Kartı İle Altın Alımında Komisyon Oranları

Kredi kartı ile altın alışverişlerinde bankalar, vade farkı uygulayabilir. Bu vade farkı bankalara göre değişiklik gösterir. Ancak bankalar bu vade farkları arasında çok fazla uçurum bulunmamaktadır. Ancak alışveriş yapılan kuyumcu veya internet sitesinin, komisyon işlemi uygulama yetkisi bulunmamaktadır.

Altın Alımında taksit yapan kredi kartları altını peşin alamayan, taksitle almak isteyen tüketiciler tarafından araştırılsa da taksitli alım herkesin tercihi. Bu gibi durumlarda başka site ve kuyumcularda alışveriş yapma hakkını kullanabilir. Bazı bankalar altın alırken tek çekim yapan müşterilerini özel taksitlendirme ve komisyon işlemleri uygulamaktadır. Ayrıca bazı bankalar kuyumcular ile yapmış oldukları kampanyalar sayesinde, vade farksız altın alma olanağı sunar. Bankaların yaptığı avantajlardan faydalanabilmek için bankaların internet sitelerini takip edip alışveriş yapılabilir.

Kredi Kartı İle Altın Almanın Avantajları

BDDK tarafından yapılan kısıtlama ile kredi kartı ile altın alış verişine kısıtlama getirilmiştir. Ancak ticari kredi kartı bulunan kişiler, 12 aya kadar taksit seçeneğinden faydalanabilir. Altın fiyatlarının çok yüksek olması nedeniyle özellikle düğün yapacak kişiler için taksitli altın alış verişi büyük avantaj sağlamaktadır. Ayrıca kredi kartı ile altın alınıp daha sonra tekrar bozdurma seçeneği de kullanılabilir. Böylece altının değeri düşük iken kartla altın alan kişiler, altın yükseldiğinde bunu avantaja çevirebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu