EkonomiGündem

Altın Ne Olur? Altına yatırım Yapılmalı mı? Yıl Sonunda Altın Fiyatları Ne Olur?

Güvenilir Liman terimini sürekli duyduğunuz altın her geçen gün biraz daha değerini artıyor. Bu durum ise küçük ve büyük tüm yatırımcıları cezbediyor ki  son yıllarda özellikle banka hesaplarında altın yatırımı artmış durumda. Kişiler ellerindeki tüm birikimlerini TL karşısında değer kaybetmeyen Altın’a yatırma çabasında. Bu anlamda yatırıcısına servet kazandıran altın güncel yatırım araçları içerisinde ilk sıradaki yerini sürekli koruyor.

Altın Yıl Sonunda Ne Olur?

Altının ons fiyatının ABD doları ile hesaplanması nedeniyle dolardaki hareketlilik altın yatırımcısını yakından takip ettiren bir husus. Bu nedenle altın fiyatlarına doğrudan etki eden ABD doları  sürekli yakın takipte. Altın fiyatlarının şekillenmesinde sadece ABD ekonomisi ve ülke ekonomisinin yanında küresel ekonomide oluşan olumlu ve olumsuz nedenler de etkili. Özellikle son dönemde coronavirüs salgını nedeniyle ülkelerin almış olduğu tedbirler ile yapılan harcamalar ülke ekonomilerini olumsuz yönde etkiledi. Bu nedenle son birkaç ay içerisinde altın fiyatları da doğrudan etkilenerek yukarı doğru bir ivme kazandı. Bu durum sadece Türkiye ekonomisinde değil tüm ülkeler için geçerli oldu.

Güncel Altın Fiyatları

Coronavirüs salgını nedeniyle ekonomide atılan adımlar ile tedbirler yerinde olmasına karşın elbette artan fiyatlar ön plana çıktı. Bu artıştan nasibini alan altın ise güncel olarak 380 TL seviyelerinde hareket ediyor. Oluşan ekonomik, politik olaylar ile küresel ekonomideki hareketlilik neticesinde ekonomi uzmanları sürekli yeni senaryolar üretiyor. Güncel artışın yıl sonuna kadar ne seviyede olacağı ise merak konusu. Artan fiyatlar neticesinde bankalar ile tüketicilerde gerekli tedbirleri almakla yetinmeye çalışırken bazı kesimlerde yatırımın altına yapılıp yapılmayacağı yönünde.

Uzun Vadede Altın Yatırımcısına Kazandırıyor

Kısa vadeli olarak bilinmese de uzun vadelerde sürekli artış yaşayan altın fiyatları yüzyıllardır olduğu gibi yatırımcılarına kazandırmaya devam ediyor.

Altın yatırımı fiziki olmakla birlikte banka hesapları ile borsa üzerinden yapılabiliyor. Güncel olarak 7-24 altın alım satım yapan bankalar mevcut. Bu bankalar sayesinde düşük tutarlardan alınan altın yükselmesi ile satışa konu edilerek kazanç sağlanıyor. Ancak mesai saati sonrasında oluşan fiyatlar ile banka altın makas aralıkları yüksek oranda seyir ediyor. Bu nedenle yatırımcılar en düşük makas aralığına sahip banka üzerinden altın hesabı açmak istiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu