Gündem

Restoran, Lokanta ve Barlar Ne Zaman Açılacak?

Çıkmasının ardından tüm tüm dünya ülkelerini kapsamı arasına alan coronavirüs ülkemizde de bir çok tedbirin alınmasına etken oldu. 11 Mart tarihinden bu yana devlet önemli tedbirler almak zorunda kalsa da bu tedbirler kısa süre içinde kendisini gösterdi. Verilen istatistik rakamlar neticesinde normalleşme sürecinin başlaması herkese umut verirken atılacak adımlar ile restoran, lokanta ve barların ne zaman açılacağı da merak konusu oldu.

Restoran ve Barlar

Alınan tedbirlerin kademeli olarak normal hayata geçirilmesi planlanan. Ancak zaman içerisinde oluşan nedenler bazı tedbirlerin alınmasına bununla birlikte gevşemenin de başlangıcı olabilir. Ancak uzmanların yaptığı açıklamalar her şeyin eskisi gibi olmayacağı üzerinde. Normalleşme % 100 oranında olmayacağı. Ancak istatistikler ile Ramazan Bayramı sonrasına önemli istişareler normalleşme sürecinin hızlanacağı konusunda.

AVM ve Berberler Açılıyor

Normalleşme sürecinde ilk aşama AVM iler kuaför ve berberler üzeride. Belli bir takım tedbirlerin alınarak berberlerin ve alışveriş merkezlerin açılması ilk plan çerçevesinde gerçekleştirilecek. Giriş ve çıkışlarda önemli tedbirler ile sıkı takip devam edecek. Ancak herkesin beklediği gibi restoran, lokanta ve barların açılışı muhtemelen Ramazan Bayramı sonrasında kademeli olarak gerçekleştirilecek. Açıklamanın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılması bekleniyor.

Konser, Tiyatro ve Spor Karşılaşmaları

Coronavirüs salgını tedbirleri nedeniyle uzun süredir spor karşılaşmaları, tiyatrolar ve konserler yapılamıyor. Bu durum herkesi internet başına toplamış durumda ve bir çok etkinlik internet üzerinden yapılıyor. Haziran ay’ından itibaren spor müsabakalarının başlatılması için yine sıkı tedbirler eşliğinde yapılması planlanıyor.

Şehirlerarası Seyahatler

Kademeli olarak seyahatlerde izinlerin kaldırılması normalleşme sürecinin de bir diğer başlangıcı. Özellikle Aydın, Antalya, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin ve Muğla illerinde yapılacak hava, kara ve deniz yolu seyahatlerinde kısıtlamalar kaldırıldı. Ancak Trabzon, Van, Konya, Kayseri, Kocaeli gibi illerinde içinde bulunduğu 24 ilde kısıtlamalar devam ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu