DünyaGündemÖzel Haber

Alo 199’a Ulaşamıyorum. Şehir Dışı Seyahat İznini Nasıl Alacağım?

Coronavirüs tedbirlerinden bir tanesi de şehir dışına çıkışlarda izin alınması. Seyahat kurulları oluşturulmasının ardından şehir dışında işi olan kişilerin seyahatlerinde izin alınması gerekiyor. Son aşamada bir çok ilin bu seyahat izninin dışına çıkarılmasına rağmen bu illere de gitmek için seyahatlere kapalı olan illerden geçecekler yine izin almalı. Bunun yanında 65 yaş üstü kişiler ve 20 yaş altındaki çocuk ve gençler için seyahatlere açık olan illere yapılacak ziyaretlerde izne tabi tutulması gerekiyor. Seyahat izinlerinin alınmasında ilk aşama Alo 199 hattı. Bu hattın aranması ile kişi gideceği yer ve beraberinde gideceklere seyahat izni alması gerekenlerden. Ancak son dönemde yapılan arama sayılarının artması neticesinde vatandaş Alo 199 hattına ulaşamamaktan şikayetçi. Peki bu Alo 199 a ulaşamayanlar ne yapacak? Seyahat izni nereden nasıl alınır? Kimler seyahat edebilir? Gibi soruların cevabını sizler için hazırladık.

Alo 199 Hattından Seyahat İzni Almak

Alo 199 u arayan vatandaşları telesekreter karşılıyor ve sesli yanıt sistem ile kişiler seyahat izni bölümüne ulaşıyor. Burada başvuru yapan kişi ve beraberindekilerin TC kimlik numaraları başta olmak üzere bilgiler sisteme giriyor ve İçişleri Bakanlığına bağlı 112 hattı üzerinden  kurulan sisteme kayıt ediliyor. Burada sisteme düşen başvuruları inceleyen kurullar kişiden ek belge talep edebilirken Bakanlık genelgesini taşıyamayanların başvurusu ise reddediliyor.

Okunmalı : Çiftçiler Nasıl seyahat izni alacak?

e-Devlet üzerinden seyahat izni

Seyahat izni talebi ile aramaların bayramın yaklaşması ile artış göstermesi nedeniyle sistemde oluşan yoğunluk nedeniyle Alo 199 hattına ulaşamayan vatandaşlar bulunuyor. İçişleri Bakanlığı yayınladığı genelge ile şahsi başvuruları engelledi. Bu nedenle kişilerde Alo 199 hattı başta olmak üzere e-devlet üzerinden seyahat izni alma çabasına girdi. Alo 199 hattına ulaşamayan kişiler e-devlet şifreleri ile giriş yaparak seyahat taleplerini bu mecradan yapabiliyor. Başvuruda belli kriterler mevcut ve bunun yanında başvurunuzun kabul edilmesi için gerekli belgelerde e-devlete yüklenmesi gerekiyor. Gerekli kurullar ile görevliler buradan sizlerin başvurunuzu inceliyor. Başvuran ve gidecek kişilerin yaşları durumları ve izolasyon bilgileri sorgulananlar arasında. Bu sorgulamalardan sonra kişi kriterleri taşıyorsa izin onayı sistem üzerinden veriliyor ve kişinin başvuruda kullandığı cep telefonuna SMS ile onay geliyor. Burada kişinin ilgili kurumca başvurusunun kabul edildiği ve güvenlik güçlerine e-devlet üzerinden gelen mesajın gösterilerek seyahate devam edilebileceği belirtiliyor. Ancak kriterleri taşımayanların ise ilgili genelge kapsamı dışında olduğundan reddedildiği yapılan açıklamalarda geçiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu