Dünya

Hristiyan ağı Daystar’ın kurucusu ve aşı karşıtı Marcus Lamb, COVID-19’a yakalandıktan sonra öldü

Son dakika haberlerine göre Marcus Lamb’ın ailesi korona aşısı muhalefeti yaparken Covid-19 hastalığından dolayı öldüğünü açıkladı. 64 yaşındaki Lamb dünyanın en büyük Hristiyan televizyon ağı olarak kabul edilen Daystarı kurmuştu.

Dünyanın En Büyük Hristiyan Televizyon Ağını Kurdu

Marcus Lamb şeker hastalığı ve önceden belli olan kronik rahatsızlıkları bulunuyordu. Ancak pandemi sürecinde de aşıya olan karşıtlığı ile biliniyordu. Kurduğu daystar televizyon ağının ülke çapında 100 milyon ve 200 den fazla ülkede 680 milyon haneye ulaşan 70 kanallı bir istasyona sahip. Ağın  merkezi Bedford ve Teksasta bulunuyor.

ABD’de sabah saatlerinde Muhafazar Christian daystar Televison Network kendisiyle görüşmek için eve gittiğini ancak eşi Joni’nin Lamb’ın öldüğünü doğruladığını, ölümünün coronavirüs teşhisinden olduğunu doğruladığı belirtildi.

Tedaviler Hakkında Yanlış Bilgi Veriyordu

Marcus Lamb sahibi olduğu Daystar ağında virüs, aşı ve covid 19 için henüz kanıtlanmamış tedaviler hakkında yanlış bilgileri bölümler halinde çevrimiçi olarak yayınlıyordu. Ayrıca onay almayan ivermektin ve hidroksiklorokin gibi tedavileri teşvik ediyordu. Joni Lamb, “Daystar’da bahsettiklerimiz de dahil olmak üzere kullandığımız farklı protokollerle” virüsü tedavi etmeye çalıştıklarını söylemişti.

Doktorun Çalışması Askıya Alındı

Aşı yanlış bilgisi: Teksas hastanesi, COVID-19 ve aşılar hakkında yanlış bilgi yaydığı için doktoru askıya aldı.  Lamb’in ölümünden yaklaşık bir hafta önce oğlu Jonathan, 23 Kasım’daki bir yayında , babasının hastalığının, babasını “alt etmek” için “düşmandan gelen bir ruhsal saldırı” olduğuna inandığını söyledi.

Lamb’in aşı olup olmadığı belli değil. Daystar sözcüsü Arnold Torres, yaptığı açıklamada Lamb’in ölümünü doğruladı, ancak aşı durumu hakkında yorum yapmadı.

Açıklamada, “Her zaman Tanrı’ya, insanlara ve ailesine olan şiddetli sevgisiyle hatırlanacak” dedi.

Hastaneden yayına katılan Joni Lamb, izleyicilerden kocasının “ciğerlerinin temizlenmesi” ve “oksijen seviyesinin güçlü kalmaya devam etmesi” için dua etmelerini istedi.

Lamb ailesi ve Daystar, pandemi hakkında tartışmalı açıklamalar yaptı ve virüs ve aşılar hakkında yanlış bilgileri destekledi. Ağ , COVID-19 aşılarıyla ilgili çürütülmüş iddiaları paylaştığı için Instagram hesabı kaldırılan önde gelen aşı karşıtı savunucu  Robert F. Kennedy Jr.’ı ağırladı.

Daystar’ın web sitesi ayrıca aşılar hakkında bir dizi yanlış bilgi veriyor, okuyucuları aşı olmayı yeniden düşünmeye çağırıyor ve aşı zorunlulukları hakkında endişeleri artırıyor. Daystar web sitesinde “Gizli Bir Kriz” başlıklı bir bölüm için “Çocuğunuzun hayatta karşılaşabileceği en tehlikeli şey, doktorunuzun size güvenli olduğunu söylediği şeyse ne olur?” diye yazıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu