DünyaYaşam

Eşimin Borcundan Eve Maaşıma Haciz Gelir mi?

Finansal açıdan oluşan borçlar zaman içerisinde aile bütünlüklerini de yakından etkiliyor. Özellikle banka borçlarından dolayı ailevi problemlerin başını habersiz çekilen krediler, kredi kartı borçları ve bunların ödenmemesi neticesinde oluşan haciz ve icra boyutu da bulunuyor. Eşimin borcundan eve maaşıma haciz gelir mi sorusu ise eşlerin olan borçlarından kaynaklı.

Eşin Borcundan Haciz Gelir mi?

Bankalar özellikle konut kredisi alımlarında çalışıyor olması kaydıyla eşlerin kefilliğini alabiliyor. Bu durumda ikisi de borçlu konumuna geliyor. Ancak kefil olunmaması halinde kişinin eşine ait banka ve diğer borçlarından sorumlu tutulmuyor. Yani bu durumda eşinizin banka borcu ve diğer borçlardan kaynaklı olarak başlatılan haciz ve icra sizi bir nevi ilgilendirmiyor. Bu sebeple kişinin maaşına eşinin borçlarından dolayı haciz gelmesi söz konusu değil. Ancak aynı kalınan evde bazı eşyalara oluşacak hacizlerde eşyanın kime ait olduğu da önem arz eder. Burada borçlu konumunda olan kişinin aldığı bazı haczedilebilir mal varlıklarının haczi söz konusu olabilir.

Evlilik tarihinden itibaren oluşan mal varlıkları Ocak 2002 yılından sonra alınması halinde ortak mal konumundadır. Burada aksi ancak evlilik sözleşmesi ile oluşur. Yani 2002 yılında çıkarılan bir yasa sonrası ortak mal kabul edilir ve tarafların çalışıyor yada çalışmıyor olması fark etmeksizin ortak mal halini alıyor. Yani ev hanımı da olsa ortak konumunda.

Evlilik Sonrası Edinilen Mallar

Evlilik sonrası edinilen mallar her ne kadar ortak sayılıyor olsa da burada istisna söz konusu. Örneğin ailenizden size kalan bir taşınmaz ortak mal olmuyor. Fakat bu mallardan ayrıca kira gibi gelir elde ediyorsanız bu gelir yine ortak sayılıyor.

Evlilik döneminde kişinin kendi adına edindiği mallarda o kişinin oluyor. Bu durumda kişi istediği gibi kiraya verebilir, satabilir yada bağışta da bulunabilir. Buna bağlı olarak eşlerin borçları da kendilerine ait bir durumdur. Yani eşler sorumlu tutulamaz. Yani sizin adınıza kayıtlı olan bir mal varlığının eşinizin borcu yüzünden haczi söz konusu değildir.

Kurumlara Olan Eş Borçlarında Sorumluluk

Eşlerin sorumluluğunda sadece banka ve diğer borçlar ile sınırlı kalmaz. Ayrıca kamu kurumlarına oluşan borçlarda bulunmaktadır. Vergi borçları, SGK borçları gibi hususlarda da eşlerin sorumluluğu  bulunmaz. Yani eşinize ait bir SGK borcundan dolayı size haciz gelmez, icra işlemleri başlatılamaz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu