GündemYaşam

Hizmetiçi Eğitim ile Uzaktan Eğitim Hakkında Uzman Görüşleri

Her ne kadar Cumhuriyetin ilk yıllarına uzanıyor olsa da; teknik açıdan yaşanılan küresel bir coronavirüs salgını neticesinde tartışmaya ve öneriye imkan vermeden yakalanan yeni uzaktan eğitim ilk aşama sonrası yerini daha sağlam bir ortama bıraktı. Zaman içerisinde de çok daha iyi bir uzaktan eğitim ağına sahip olacağımız bir gerçek. Her ne kadar teknolojinin gelişmesi üst seviyelerde olsa da hazırlıksız yakalanılması bir takım sorunları da beraberinde getirse de; kısa süre içinde atılan adımlar ve verilen destek ile neredeyse imkansızın başarıldığı bir uzaktan eğitim sürecini yaşıyoruz.

Uzaktan Eğitimin İlk Yılları

Cumhuriyetin ilk yılları ile dört dönemde yaşanılan uzaktan eğitim internet ve web 2 tabanının verdiği rahatlık ve akıllı telefonlar ile sağlanan uygulamalar sayesinde birkaç adım öne geçmiş durumda. Uzaktan eğitim öğrenci ve öğretmen açısından yeni sayfaları açarken teknik açıdan da bir çok deneyimi beraberinde getirdi. Zaman içerisinde eğitim adına bu camianın içerisinde bulunan hemen hemen herkesin bilgi ve önerisi ile bu durumun daha ileri bir seviyeye getirilmesi planlananlar arasında. Hepsinin başında ise internetin varlığı ile teknolojik aletlerin bir araya gelmesi ile anında görüntülü ve sesli eğitim, iletişim ve en önemlisi eş zamansız eğitimin temelleri atılmış oldu.

İnternet Sayesinde Uzaktan Eğitim

İnternet ve teknolojiye yön veren donanımlar sayesinde bir nevi herkesin evi stüdyoya dolayısıyla da internet kanallarının varlığına dönüştü. Bu manada eğitimcilerin açtığı internet kanalları sayesinde de bir çok kesime istenilen zaman diliminde ulaşma imkanı sağladı ve sağlanmaya devam ediyor. Oluşan küresel salgın her  ne kadar bizlere olumsuz yanlarını göstermiş olsa da; bu gibi afet ve diğer olaylar neticesinde bizlerin nasıl adımlar atacağı ve nasıl üstesinden geleceğimiz hakkında da yaratıcılığımızı ön plana çıkardı.

Uzaktan eğitim hakkında ayrıntıya değinilmesi gerekirse; mevzunun eğitim olması daha önemli kılıyor. Ancak bu durumun hem avantajını hem dezavantajlarını da beraberinde değerlendirmenin faydalı olacağı aşikar. Yüz yüze eğitimin elbette alternatifi değil ancak bu durum tamamen tamamlayıcısı ve destekleyicisi konumunda. Bu açıdan bakıldığında eğitim ile ilgili olarak biz eğitimcilerin söylemlerinin tek bir doğru çerçevesinde olmadığı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu