EkonomiGündemÖzel Haber

Araba (Taşıt) Kredisi Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Araç alımları için finans desteği bankalardan Taşıt Kredisi hizmeti ile alınabiliyor. Burada hem sıfır hem 2 nci el araçlar için bu krediyi alabilirsiniz. Fakat her başvuru sahibinin kredisi onaylanmaz. Burada size onay verilmemesinin nedenlerinden birisi de kredi notunuz olabilir. Araba Almak için kredi notunuz en az kaç olmalı? Bankadan taşıt kredisi almak için şartlar neler gibi sorularınızın cevabı aslında tüm krediler için geçerli. Bu aşamada kredi alma kriterlerini bir gözden geçirerek başlamak doğru olabilir.

Önce Taşıt Kredisi Alma Şartlarını Öğrenmeli

 • Kredi alımında öncelik yaşınız olmalı. 18 – 65 arası kredi alımı için en uygun yaş aralığıdır.
 • Düzenli bir geliriniz ve bu gelirinizi belgelendiriyor olmanız.
 • Alacağınız kredi tutarının taksitlerini geliriniz karşılıyor olması gerekir.
 • SGK kaydınız bulunuyorsa burada en az altı aylık bir kayıt olması gerekebilir .
 • Araç alımında kredi araç bedelinin hepsine kullanılmaz. Burada peşinatınızın olması ve kalanına kredi kullanmanız gerekir.
 • Kredi notunuz kredi alabilir seviyelerde olmalı.

Başlığımız itibariyle en çok üzerinde durmamız gereken husus ta kredi notudur. Bankalardan bir alışverişi olmayan bir kişinin geliri olsa dahi notu sıfır görünür. Bunun nedeni henüz bankaların sizleri tanımıyor olmasıdır. Notunuzun oluşması ve yükselmesi için bankadan kredi kartı ve krediler gibi ürünlerin alınması ve borçlarının ödenmesi gerekiyor. Aksi takdirde banka sizi hiç görmemiş oluyor. Bu aşamada ilk önce sizlere kredi notu ve risk grupları hakkında beş kalemde bilgi vermek isterim.

Okunmalı : Vakıfbank’tan Satılık İkinci El Araçlar

Kredi Risk Puanları Önemli

 1. 1-699 Kredi alımında en risk not aralığıdır.
 2. 700-1099 orta risk diyebileceğimiz bu not kredi almaya yatkın sayılabilir. Burada alacağınız kredi miktarı da önem arz eder.
 3. 1100-1499 kredi alımında az riskli gruptur.
 4. 1500-1699 kredi alımı için iyi grup.
 5. 1700 ve üzeri Kredi için çok iyi grup.

Taşıt Kredisi Alımında Kredi Notu Kaç Olmalı

Araba alımı için kredi notu sizlerin geliriniz, aracın bedeli, alacağınız kredi miktarına göre belirleniyor diyebiliriz. Burada kredi notunuz 1500 ve üzeri ise bankalar söz konusu araca ipotek koyacakları için taşıt kredisi alımının yolu açılabilir. Ancak 1500 altına inildiğinde burada biraz daha risk büyüyor. Banka bu aşamada sizden kefil veya kefillerde isteyebilir. Bankaya kalmış bir husus. Ancak özellikle 700 puanın altına inilmesi sizin kredi alımınıza engel olabilir. Burada diğer türlerde olduğu gibi taşıt kredisi alımı için en riskli bölgede olduğunuz için bankalar sizlere de sıcak bakmayabilir. Bu aşamada yapmanız gereken en doğru adım kredi skorunuzu yükseltmek olacaktır. Faizsiz Taksitli Araç Alımı İçin Emin Otomotiv Araç Alma Sistemi incelenebilir.

Her ne kadar kesin bir not olmasa da bankaların genel olarak taşıt kredisi verdiği kredi notu puanı 1100 ve üzeridir. Önemli olan husus bankanın bu araca ipotek koymasıdır. Bu sayede borcun ödenmemesi halinde aracın satışa konu edilerek alacak olan paranın tahsili yoluna gidilmesidir. Bu nedenle taşıt kredisi alımlarında kredi notu biraz daha iyimser yaklaşılan bir husustur.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Ödenmeyen her borç yüzünden hızlı bir düşüş yaşayan kredi notu yükseltilmesi aşamasında önemli gayretleri ister. Finansal açıdan oluşan borçlar ve bu borçların ödeme süresinin uzaması sonrasında da yasal süreç başlatılmış olması kredi notunuzu sıfırlar ve daha ötesi kredi yasaklısı konumuna gelirsiniz. Ancak borçların düzenli vadesinde ödenmesi ve özellikle asgari tutarın ödeniyor olması bankaların en çok istediği hususlardan bir tanesidir.

Kredi notunuzu artırmak için kredi kartınız yoksa öncelikli olarak bir kart edinin ve nakit paranız olsa bile ödemelerinizi bu karttan yapın. Borcunuzu gününden önce kapatın ve para yükleyin tekrar alışveriş yapın. Sürekli ödemeler sizlerin notunuz açısından önem arz eder. Bankalar sizlere kredi kartı vermiyorsa ön ödemeli kart alma yoluna gidin. Buraya kartınıza yükleme yaptıktan sonra harcama yapacağınız için bu da size artı bir avantaj sunar. Burada yapılan harcama ve yatırılan paralar skorunuzu yükseltir.

Yüksek kredi notu sizlerin daha düşük faizle kredi almanızın anahtarı niteliğinde olabilir. Nitekim bazı bankalar kredi notuna göre faiz uygulaması yapmaktadır. Örneğin İng Bank düşük kredi notuna yüksek faiz uygularken yüksek kredi notuna da daha düşük faiz uygulaması yapıyor ve bu sayede daha az para ödenmiş oluyor. Bununla birlikte ileriki dönemlerde de bankalardan alacağınız her türlü borç paralar için bu not olayını dikkate almakta fayda olacaktır.

Kısaca özetleyecek olursak Araba Taşıt Kredisi Almak İçin Kredi Notu 1100 ve üzerinde olması araca ipotek konulmasına rağmen en uygun olan not aralığı. Burada 1500+ puana ulaşılması sizlerin bankalardan borç para alma yolunda daha uygun yapıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu