Ziraat Bankası

Ziraat Bankasından Kredili Mevduat Hesabı Artı Para Açtırdım Asgari Ne Kadar Öderim?

İhtiyacınız doğrultusunda Ziraat Bankası şubelerinde vadesiz mevduat ve kredi çekim işlemleri sonrasında banka genel olarak sizlere kredili mevduat hesabı tanımlar. Burada tanımlanan tutar da genel itibarla sizin aylık ödeyeceğiniz kredi miktarına denk düşer. Bunun sebebi sizin ödeyemediğiniz zamanlarda bankanın taksiti bu KMH üzerinden çekmesidir.

Ziraat KMH İmdadınıza Yetişebilir

KMH üzerinden hesabınızdan çekilen para ile kredi taksiti ödenirken sizin bankaya borçluluk durumunuz devam eder. Banka hem taksiti tahsil etmiş olur hem de size yeniden faizi ile borç para vererek ikinci bir kez kazanma hakkını elde etmiş olacaktır. Bu nedenle kişiler istemeseler dahi banka sizlere KMH hesabı açmak ister. Burada taksit ödemenizi siz yapmış olsanız dahi ihtiyacınız olduğunda da nakit olarak çekebildiğinizi de ayrıca hatırlatmak gerekiyor. Diğer bir hizmette size tanımlanan limitinizi taksitli olarak çekerek nakit ihtiyacının karşılanmasıdır.
Bankalar nezdinde artı para, ek hesap olarak ta adlandırılan KMH sizlerin para yatırmanız halinde limiti artar, harcama yapmanız halinde de düşer. Arada geçen sürede kullanmış olduğunuz gün sayısı kadar da faiz ödemesi yaparsınız ve bankaların hepsinin en çok sevdiği ürünlerden birisidir. Nedeni tüketicinin bu hesaptaki parayı sürekli kullanması ve bankaya kazanç sağlaması olarak sıralayabiliriz.

Ziraat KMH Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat Kredili Mevduat Hesabı yani KMH için başvurunuzu internet üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz. Başvuru sayfasına giriş sonrası karşınıza gelen yerlerden TC kimlik numarası, telefon numarası, tutar bilgisi ile gelir bilginizi girdikten sonra güvenlik kodu ile birlikte gönder butonu ile Ziraat KMH başvurusu yapmış oluyorsunuz. Ziraat’ın Mobil Bankacılığını kullanan bu duruma daha hızlı ulaşabilir. Aynı zamanda başvuruda bankanın şubesini de kullanmanız mümkün.
Ziraat KMH kullanımının bireysel olarak en negatif yönünün bireysel kullanımlarda hayat sigortası poliçesi düzenlenmesidir. Burada ek hesabınıza tanımlanan 20 TL parayı kullanmış olsanız dahi hayat sigortası için banka sizden bir yıllık sigorta ücreti olan yaklaşık 150 lirayı ek hesabınızdan anında kesiyor. Bu durum kullanıcılar açısından hiç sağlıklı olmadığını ayrıca belirtmek isterim.

Faiz Oranı Ne Kadar?

Ziraat Bankası ve diğer bankaların tüketicilere sunmuş olduğu KMH hizmeti faiz oranı ile hesaplanarak ödenen bir husus. Burada aylık faiz oranı yüzde 1,98 olarak hesaplanıyor. Parayı kullandığınız gün ile orantılı olarak kullanılan tutar sonrası da ödeme yapmanız gerekecektir.

Ziraat KMH Hesaplama

Hiç kullanmayan birisi ilk etapta çok yüksek faizler ödeyeceğini düşünerek bu hesaptaki parasını kullanmak istemez. Ancak bir kez kullandı mı arkası da kesilmeyecektir. Genel itibarla kullanıcıların tabirleri bu şekildedir. Güncel olarak çekçeğiniz tutar için 32 günlük kullanım vadesi sonrası ödeyeceğiniz tutarlar şu şekilde;

  • 10 Bin lira için 211.20 TL faiz, 42,24 TL vergi tutarı toplam 10 bin 253 TL dir.
  • Bin lira için 21.12 TL faiz, 4.22 TL vergi toplam ödemeniz 1.025 TL olacaktır.
  • 5 bin lira için ise 105.600 TL faiz, 21.12 TL vergi toplam 5 bin 126 TL ödeme yaparsınız.

Dikkate aldığınız zaman ek hesaptan kullanacağınız para için ödeyeceğiniz faiz ve vergi tutarının çok yüksek olmayacağını bilmelisiniz. Burada size hesapladığımız tutarlar 32 gün için olanlarıdır. Ödeme gününü geçen tutarlarda faizler daha yüksek tutuyor ancak korkulacak seviyelerde değil. Kaldı ki siz bunu 5 -6 gün gibi kısa süre kullanırsanız çok daha avantajlı ödemeler ile nakit ihtiyacınızı Ziraat KMH üzerinden karşılamış oluyorsunuz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu