Yaşam

E104 Kodlu Renklendirici Katkı Maddesi Olarak Zararlı mı?

Gıdaların üretiminde alıcıların gözünü boyamak adına renklendirici olarak katkı maddeleri kullanma yoluna gidiyorlar. En çok bilineni içeceklerde ve şeker üretimlerinde renklendiriciler yoğun olarak kullanılıyor. Bu anlamda bir çok dünya ülkesi bu renklendirme ürünlerini yasaklamış durumdadır. Fakat ülkemizde özellikle meyve suları ile aromalı içeceklerde serbest bırakılan renklendirici E104 kodu ile ürün etiketlerinde bulunuyor.

Özellikle İçeceklerde Kullanılıyor

Tüketicilerin çok aşina olmadığı husus gıda ürünlerinin etiketinde bilmediğimiz numaraların olması. Bu sayede üreticinin ne ürettiğini bilmeden alma yoluna gidiyoruz. Gıdaların renklenmesinde kullanılan bu maddeler sentetik maddelerdir ve sağlığa da zararlıdır. Örneğin portalaka rengini vermek için kullanılan sarı, kiviye renk vermek için yeşil. Bu kullanılan maddelerin hepsi zararlıdır ve kansorejen madde içermektedir. Çocuklarda erken yaşlarda astıma neden olan, deride döküntüler gibi yan ürünleri olan bu E104 kodu ile kullanılan renklendirici içeren ürünleri kullanmamak gerekir.

Gıda Kodeksine Göre Açıklama Yapılmalı

Tarım ve Orman Bakanlığının takibini yaptığı Gıda Kodeksine göre E104 maddesinin kullanıldığı ürünlerde üretici bu ürünün insan sağlığına verdiği zararı etiketinde bildirmek zorunda. Ancak tüketici etiketlere bakmadan alışveriş yapma yoluna gidiyor. Çocuklarımızın geleceği ve sağlığı için sürekli dikkat etmemiz gereken ayrıntılardan birisi bu madde ve renklendiriciler olmalıdır.
E104 katkı maddeleri genel olarak sarı ve yeşil renk vermede kullanılıyor. Sentetik bir kaynağa sahiptir ve sağlığa çok zararlıdır. Alerjik reaksiyonlar gösterebildiği gibi astım vb rahatsızlıklar ilgililerde görünebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu