EkonomiYaşam

Hacizli İcralık Eve Kredi Çıkar mı?

Fiyatı ve şartları ile çok daha cazip konumda olan hacizli ev satışları başta icra müdürlükleri olmak üzere farklı mecralardan yapılıyor. Burada bankalardan da hacizli icralık konumundaki evlerin satışlarından bahsetmek doğru olacaktır. Zira fiyatı ile özellikle cazip olan bu evlerin satışları ile bedelinin ödenmesindeki hususlarda merak edilenlerden. Fiyatı her ne kadar cazip olsa da; yüksek tutarlara neden olan ev , daire ve dükkan satışları maalesef krediler karşılığında bile mevcut rakamlar nedeniyle alınamaz durumlara kadar geldi.Hal böyleyken sorumuz ise hacizli icralık eve kredi çıkar mı? Son zamanlarda çok araştırılan konular arasındaki ev satışları, ödemeler ve hacizli evler hakkında sizlere bilgi vermek istedik.

Neden Hacizli İcralık Ev Satışı Yapılıyor?

Hacizli ev tanımının karşılığı kişilerin bankalardan almış oldukları konut kredisi karşılığı bu borcun taksitlerinin ödenemiyor olması ilk başta söylenebilir. Kişi kendi muhasebesini yaptıktan sonra ödeyebilir durumda olduğu borcuna yaşamında karşısına gelen olaylar nedeniyle bu borcunu ödeyemez hale geliyor ve bankada bu alacağını tahsil edebilmek adına kendi adına ipotekli olan evi satışa çıkarıyor. Buradaki satış farklı yolardan karşımıza çıkıyor. Özellikle Ziraat, Vakıfbank ve Halkbank mevcut dairelerini kendi kurmuş olduğu internet sitesi üzerinden ihale ile satışa çıkarırken bazı bankalar bu hususlar uğraşmadan doğrudan icra müdürlükleri aracılığıyla satışa konu ediyor. Her durumda da bu satışlar e-ihale yöntemi ile yapılıyor ki kişi istediği takdirde bu evlerin ihalelerine girerek, yüksek fiyatlar vermek usulüyle satın alabiliyor.
Okunmalı : Konut Kredisinde Onay Süresi

Hacizli eve kredi verilir mi?

En çok merak edilen husus aslında muhtemel alınmak istenilen eve kredi verilir mi? Bu durum alıcının durumuna ve satışın yapıldığı yere göre değişiklik göstermektedir. Nedeni ise İcra müdürlüğü aracılığıyla satışa çıkmışsa burada konut kredisi kullanmanız söz konusu değildir. Bu mecradan alacağınız ev ve diğer taşınmazlar için nakit ödeme yapmanız zorunluluk teşkil eder. Ancak bir Ziraat Bankası e ihale yöntemiyle alım yapacaksanız burada direk banka ile görüşmeye geçerek sizin kredi biliteniz doğrultusunda konut kredisi ve diğer kredi ürünlerini kullanabilme imkanınız olduğunu belirtmek gerekiyor.
Okunmalı : Konut Kredisinde Faizler Ne Zaman Düşer?

İcraya Düşmeyen Evlerde Konut Kredisi Kullanımı

Eğer almak istediğiniz ev icradan satışa sunulmamışsa, bu evi almak istiyorsanız konut kredisi kullanabilmek için öncelikli olarak bu evin üzerindeki ipotek kaldırılmalıdır. Bu ipoteği kaldıramıyorsanız ve yine de almak istiyorsanız öncelikli olarak hangi banka üzerinde ipotekli olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bu sayede banka müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek söz konusu borçlunun üzerindeki evi kendinizin satın alacağınızı, borcun ise kendi üzerine yeni konut kredisi ile verilmesini talep edebilirsiniz. Burada bankalar bu duruma sıcak bakmak istemese de yeni kredi, kredi oranı üzerinden kazanç sağlayacağı için sizlere satışına olumlu yanıt verebilir. Burada sizin kredi notunuz, kredi çekebilir durumda olup olmadığınız da önem arz eder ki banka bu duruma göre hareket ederek sizlere konut kredisi tahsisi yapma yoluna gider.
Okuyun : İcraya Düşen Borç Ne Kadar Artar?

Bankalarla İletişime Geçin

Sizin ister ipotekli evinizi satışa çıkaran taraf olun, ister söz konusu evi satın almak isteyen kişi olun söz konusu evin mevcut borcunun ödenmesi halinde sizlere satışının yapılabileceğini bilmeniz önemli. Burada bankalar mevcut borcun ödenmesine bakacağı için her durumda satışa imkan verecektir. Ancak yasal süresi geçmiş ve icralık duruma düşmüşse yine banka ile iletişim doğru adım olur. Banka söz konusu icra ile satışı durdurabilir ve yeni imkanlar sayesinde sizlere yeni faiz oranı ile kredi tahsisi yoluna gidebilir. Tamamen sizin bankayı ikna etmeniz karşısında gelişecek olaylardan bir tanesidir. Yani hacizli ve icralık eve kredi çıkar mı sorusunun cevabı bankalarda yatmaktadır.
Hacizli ve taşınmaz mal varlığı araştırılması gereken hususlardan bir tanesi olduğu için uzman kişilerden destek alınması doğru adım olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu