Son Dakika Çiftçi Haberleri

Tarımsal Destek Ödemeleri Çiftçinin Hesabına Geçmeye Başladı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli akşam saatlerinde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla 13 milyon 846 bin 485 liralık tarımsal destek ödemelerinin çiftçinin hesabına aktarılmaya başlanıldığını duyurdu. Pakdemirli yaptığı kısa açıklama ile yapılan tarımsal destek ödemeleri hakkında merak edenlere bilgi verdi.

Twitter Hesabından Duyurdu

13 Milyon 846 bin 485 liralık destek paketinde ödenmesi gereken paralar hesaplara aktarılmaya başlandı diyen Pakdemirli’nin açıklaması şu şekilde.
Talep eden ve uygun görülen çiftçinin büyükbaş damızlık hayvan alımlarındna destek olarak 855 bin 200 TL, baklagil, dane mısır, hububat fark ödemeleri için ise 208 bin 766 lira, fındık gelir desteği için 330 bin 174 lira, yağlı tohum bitkileri fark ödemeleri için 1milyon 171 bin 570 Lira, zeytin fark ödemeleri için 18 bin 816 Lira, sertifikalı tohum üretiminde 11 milyon 261 bin 959 lira olan tarımsal destek ödemeleri ilgili hesaplara aktarılmaya başlandı. Pakdemirli bugün yapmış olduğu çiftçiye dev destek haberi sonrası yapılan bu ödemeler için de müjdeyi vermiş oldu.

2022 Yılı Tarımsal Destek Miktarları Belli oldu

11 Kasım tarihli Resmi Gazetede yayımlanmasının ardından 2021 ile 2022 yıllarında tarımsal destek amaçlı olarak çiftçilere verilecek destekler belirlenmişti. Bu desteklerde Cumhurbaşkanı kararına göre 2021 yılı için mazot ile gübre desteğiyle beraber arpa buğday, yulaf, tiritikale için 42 TL, çeltik, kütlü pamuk için 76 TL, kuru fasülye, nohut için 32 TL, Kanola aspir için 28 TL, Soya ve Patates için 26 TL; zeytin ödemeleri için 25 TL ve nadas ayrımı için de 8 TL destek ödemesi yapılacak.

2022 yılında ise rakamlar buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale için dekar başına 32 TL ve diğer tüm ürünlere de dekar başına 16 TL olarak verilecek. Verilecek desteklerde bütçe Türkiye tarım havzaları ve  destekleme modeline göre yem ve hayvan yetiştiriciliği ile su ürünleri yetiştiriciliğine yönelik destek miktarları da belirlenenlerden.
Çiftçiye ayrıta toprak analiz desteği de veriliyordu. Ancak son karar ile bu destek Ar-ge desteği haricindeki kamu kuruluşlarına verilmeyecek. Fakat güncel olarak Pakdemirli’nin yaptığı açıklamaya göre tarımsal destek ödeme yardımı almaya hak kazananların hesaplarına paralar geçirilmeye başlandı. Son Dakika Çiftçi Haberleri sizlere en yeni haberi son dakika haberleri olarak veriyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu