Son Dakika Çiftçi Haberleri

Hazineye Ait Atıl Araziler Tarım Üretimine Açılıyor

Virüs salgını ekonomik açıdan gıda arzına olan önemi bir kez daha gösterdi. Bu anlamda da Tarım ve Orman Bakanlığı gerekli adımları attı, atıyor. Bunlardan birisi de Hazinenin atıl durumdaki, kullanılmayan arazilerinin çiftçilerin kullanıma açması oldu. Pe ki son dakika haberlerine düşen bu projeden çiftçiler nasıl yararlanacak? Kimler yararlanabilecek? Başvuru şartları ne? Merak edenler için son dakika haberler ile işte detaylar.

Protokol İmzalandı Hazine Arazileri Dikilecek

Gıda arzı ile güvenliğinin alınmasında Tarım ve Orman Bakanlığı her türlü adımı atıyor. Bu anlamda da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yeni bir protokole imza atıldı. Protokolde bulunan kararlar hazine arazisi olup, boş olan, kullanılmayan ve atıl durumdaki arazilerin gıda üretimi için kullandırılacak olması oldu. Bu çerçevede çiftçiler söz konusu arazileri tarımsal üretimlerde kullanabilecek.

9 Milyon 700 Bin Metrekare Arazi Dikilecek

Alınan karara göre ilk etapta 9 milyon 700 bin metrekare hazine arazisine ekim yapılabilecek. Bu uygulamanın ise öncelikli olarak pilot bölgelerde yapılacak olması gündeme alında. Bu çerçevede pilot olarak seçilen 7 ilde projeye dair ayrıntılar il müdürlüklerine gönderildi. Söz konusu arazilerde hububat, baklagil, yağlı tohum ve yem bitkileri gibi stratejik önem taşıyan ürünlerin ekilmesi sağlanacak.

Kadın ve Genç Çiftçiler Öncelikli Olacak

Bu aşamada haberi duyan çiftçinin en çok merak ettiği husus ise bu imkandan yararlanmak isteyenlerin ne yapması gerektiği oldu. Hazine arazisine ekim yapabilmek için başvurunun adresi Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlükleri. Burada çiftçiye bir puanlama sistemi uygulanacak. Bu anlamda da puanı en yüksek olan çiftçi öncelik hakkı kazanacak. Puanlamada ise örnek olarak kadın ve gençlere ayrımcılık yapılacak olması. Bu anlamda kadın ve genç çiftçiler puanlamada ön plana çıkmış olacak.
Öncelik verilecek bir diğer çiftçi grubu da söz konusu atıl hazine arazisinin olduğu köylerde ikamet eden çiftçiler olacak. Kendi köyündeki araziye talip olan çiftçiler de öncelik kazanmış olacak. Söz konusu hazine arazisinin ekimi için henüz yedi ilde pilot olarak uygulama yapılmasına karşın ilerleyen süreçte bu uygulamadan verim alınması halinde tüm illere açılması hedefleniyor.
Son Dakika Çiftçi Haberleri ilginizi çekebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu