Gündem

Son Dakika, Artık Kullanılamayacak, Market Etiketleri Düzenleniyor

Tarım ve Orman Bakanlığı market fiyatları sonrasında tüketicinin korunması amacıyla Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair çalışma yaptı. Yeni taslak yürürlüğe girmesi halinde marketler tüketicileri yanıltamayacak.

Gıda Etiketlerinde Yeni Düzenleme

Tarım ve Orman Bakanlığı gıda etiketleme yönetmeliğinde yapacağı değişiklik ile gıda ürünlerinde etiketleri yanıltıcı ifade, isim ve görsel kullanamayacaklar. Bunun yanında etiketin büyüklüğü de ürünün ve gıdanın ambalajına göre 2,5 kat daha büyük olacak. Ürünlerin fiyatlarının sergilendiği etiketlerin birbirine benzemesi nedeniyle tüketiciler yanıltıcı görseller nedeniyle aldanıp daha pahalıya alabiliyordu.
Ürün satışlarında farklı isimlerin kullanılmasının da önüne geçilecek. Meyve ve sebze ile üretilen gıda ürünlerinin etiketinde meyve ve sebze yerine aroma verici bir gıda kullanılması halinde bu etiketlere de aromalı olduğu bilgisi yazılmak zorunda kalınacak.

Manipülatif İfadeler Yasaklanıyor

Market raflarında birbirine benzemesi nedeniyle tüketicinin karıştırdığı gıdalar bulunuyor. Bu gıdaların satışında ise dikkat çekmek adına tadında lezzeti keyfi gibi manipülatif ifadeler kullanılıyordu. Yeni yönetmeliğe göre market raflarında bu tür yazılarda yasaklanmış olacak.
Tatlandırıcılı olarak satılan gıdalarda etiketlere tatlandırıcı ifadesinin konulması, bu ifadenin gıdanın yanında yada altında en az 3 mm olacak şekilde yer alması yönetmelik şartlarında geçecek. Düzenlenen taslağa göre yeni hususlar şu şekilde olacak.

  • Gıda ambalajı boyutuna göre 2,5 kat büyüklükte etiket yazılacak.
  • Gıdaya ait bilgi ve ad temel görüş alanında yazılması zorunlu olacak.
  • Benzer gıdaların satışlarında etiketlerin karışmaması için görsel, isim ifadeler yasaklanacak.
  • Üretimde kullanılan aromalı ifadesi kullanılması zorunlu olacak.
  • Tatlandırıcı kullanılan ürünlerde özellikle tatlandırıcı ifadesinin yer alması sağlanacak.
  • Ürünlerin satışında tadında, lezzeti, keyfi gibi ifadeler kullanılmayacak.
  • Ürünün özellikleri etiketin yanında, görselin olduğu yerde veya ürün adının yanında en az 3 mm olacak şekilde ayarlanacak.

Son Dakika Haberleri ile özellikle büyük marketlerde yapılan satışlar için ürünlerin birbirine girmesi, etiketlerin hepsinin aynı olması, üründen uzak yerde bulunması tüketicinin kafasını karıştırıyordu. Özellikle aromalı üretilen ürünlerin meyve ve sebzesinden yapılmış gibi lanse edilmesi de tüketiciyi yanıltıyordu. Bu yeni yönetmelik ile bu tür karışıklıkların önüne geçilmiş olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu