Son Dakika Çiftçi Haberleri

Çiftçiye Dev Destek Ödemesi Müjdesi Geldi.

Son Dakika Haberlerine tarımsal çiftçiye verilecek destek ve hibeler yansıdı. Tarıma dayalı destek ödemeleri önümüzdeki yıl artarak devam edecek. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli yaptığı açıklamada yapılan desteklerin iki katına çıktığını bu oranın 2022 yılında da artış göstereceğini açıkladı.

2022 Yılında 26 Milyar Destek Ödemesi Yapılacak

Tarım ve hayvancılık üretiminde gelir sigortası ile bankacılığa kadar yeni uygulamalar  çiftçiyi bekliyor. Yapılan destekler sonrası yenilerinin ekleneceği müjdesi de Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den geldi. 2022 yılı içerisinde 25,8 milyar liralık bir tarım üretimi desteği verileceğini söyleyen Pakdemirli, ayrıca mazot ve gübre desteği de 25 milyar lirayı aştığını, tarım sigortası yaptırılmasında ise devletçe verilen prim desteğinin 8,9 milyar liraya ulaştığını belirtti.

Tarım Sigortasında Hasar Tutarı 8,23 Milyar Lira

Pakdemirli, tarımsal üretici ve çiftçiye yönelik verilen destekler ile ilgili hususlar meclis gündemine taşındı. Eylül ayından itibaren tarım sigortasında poliçe miktarının 15 milyon 600 bin kişiye ulaştığını bu anlamda üreticinin hasarı nedeniyle ödenen tutarın da 8,23 milyar olduğunu söyledi.
Talep edilen modern sulama sistemi kurulması için 36 bin projenin hibe kapsamına alındığını söyleyen Pakdemirli yaklaşık 765 milyon lira hibe tutarında ödeme yapıldığını, Mart ayından itibaren kabul edilen projeler ile 8 bin projeye yaklaşık 300 milyon lira ödenek tahsis edildiğini söyledi.

Mazot Gübre Desteği 25 Milyar

2002 yılında yapılan desteklere de atıfta bulunan Pakdemirli, 1,8 milyar lira tarımsal destek bulunuyordu. Her yıl arttı ve bugüne kadar mazot gübre desteğinin 25 milyar lira, bitkisel üretimde 104 milyar liraya ulaştığını açıkladı. Ayrıca üretimin artırılması amacıyla planlamanın havzalara göre yapıldığını, üretimin ve verimin artırılması ile kalitenin yükseltilmesi için gerekli adımlar atılıyor dedi.

Şartları Sağlamak Gerekiyor

Özellikle pandemi süreci sonrası tarımsal ve hayvancılık üretiminde vatandaşlara verilen destekler sürekli yapılıyor. Bu anlamda çiftçiye mazot, gübre gibi verilen bir çok destek kalemi bulunuyor. Bu desteklerin alınmasında ilk şart ise Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olunması. Burada hayvancılık ve üretim yapıldığına dair kaydın ve ayrıntıları sayesinde de çiftçiye verilecek destek miktarları farklılık gözetiyor. Son Dakika Çiftçi Haberleri takip edilmesi gerekenler arasında.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu