Dünya

Afgan Kızı Şarbat Gula İtalya’da Roma’ya Geldi.

Özellikle fotoğrafçılar arasında tüm dünyada fırtınalar yaratan Fotoğrafçı Steve McCurry tarafından çekilen Afgan Kızı fotoğrafı 1985 yılından bu yana ilgi görmeye devam ediyor. National Geographic dergisinin kapağında yer almasından sonra tüm dünyanın keşfettiği Şarbat Gula İtalya’nın başkenti Roma’da.

Afgan Kızı National Geographic Dergisinde Kapak Oldu

1985 yılında bir mülteci kampında henüz genç bir kızken çekilen fotoğraf Naional Geographic dergisinde yayınlanmasından sonra ünlendi. İtalya Başbakanlığınca yapılan açıklama ile Gula’nın Afganistan’da bir tahliye programı sayesinde buradan ayrılarak İtalya’ya geldiği belirtildi.

Taliban’ın Afganistan’a Yerleşmesiyle İtalya’ya Talepte Bulundu

Ağustos ay’ında Afganistan’da meydana gelen olaylar Afgan kızı Gula’nın da italya’dan yardım talep etmesine neden olmuş, İtalya ise Afganlılar için yürürlükte olan tahliye programı çerçevesinde kabul ve entegrasyonunun gerçekleştirilerek İtalya’ya seyahatinin gerçekleştiğini ve Roma’da bulunduğu açıkladı.

Fotoğrafta 13 Yaşındaydı

Fotoğrafçı McCurry’nin henüz 13 yaşındayken çektiği fotoğraf Gula’nın hikayesine yön verdi. Sovyetler Birliğinin Afganistan’da bulunduğu dönemdeki savaş esnasında öksüz kalan Gula’nın fotoğrafının yayınlanmasının ardından bir süre gizli kalmış ve fotoğrafın kime ait olduğu bulunamamıştı. 2002 yılı sonrası fotoğrafçı McCurry ve National Geographic Gula’nın akıbetini araştırmak ve bulmak üzere Afganistan’a gitmiş ve ücra bir köşe de ona ulaşmayı başarmıştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu