Son Dakika Çiftçi Haberleri

Besiciye 2500 Lira Destek Kararı Bugün Resmi Gazete’de Yayımlandı

Medyaya düşen besiciye 2500 Lira destek kararı bugün Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Ramazan ay’ı ile birlikte artan fiyatlar nedeniyle vatandaşın ucuz et alabilmesi için çalışma başlatılmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile başlatılan çalışma sonrası Et ve Süt Kurumunun kesim fiyatı 74 liraya çıkarıldı. Önceki fiyatı 60 Liraydı. Bu anlamda alınan yeni karar ile hayvanlarını Et ve Süt Kurumunda kestiren besicilere hayvan başına 2500 Lira ödeme yapılacak.

Hayvan Başına 2500 Lira Destek

Hayvan üretimi yapan çiftçilerin beklediği karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre et piyasasında fiyatların aşağıya çekilebilmesi için ucuz et alımının yolu açıldı. Vatandaşın ucuz et alabilmesi için hayvanlarını ESK’ya kestiren hayvansal üretim yapanlara 2500 lira destek ödemesi yapılacak. Yapılan ödemelerin bütçesi ise 2022 yılı tarımsal desteklerinden karşılanacak.

Ramazan ay’ı boyunca yapılacak olan desteğin 2 nisan ile 1 Mayıs tarihleri arasında ESK’da kesilen hayvanlar ve satışı yapılan sığırlar için ödenecek. Kesilen hayvana göre icmallerin belirlenmesi ESK tarafından takip edilecek.

2500 Lira Destek Nasıl Alınacak?

Besicilere verilecek desteğin kriterleri ESK tarafından belirlenecek. Hayvan kesim icmallerini hazırlayan ESK bu raporları ıslak imzalı ve onaylı olarak Hayvancılık Genel Müdürlüğüne bildirmek zorunda.

Hayvancılık Genel Müdürlüğü gelen icmalleri değerlendirerek kesilen hayvan sayısı ve destekleme tutarlarını önümüzdeki günlerde bütçedeki duruma göre Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla yetiştiricilerin hesabına yatıracak.

Besicilerin ESK’da kestirecekleri hayvanlar için ödenecek olan 2500 Lira 2022 yılı tarımsal bütçesinden karşılanacak. İcmaller sonrasında destekleme ödemeleri elektronik ortamlarda Ziraat Bankası şubelerine iletilecek. Bakanlık besici destekleri için gereken kaynağı bankaya aktarması ile çiftçilerin destek ödemeleri de hesaplarına aktarılacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu