Özel Haber

Hz. Mevlana Dizisi TRT 1’de Ne Zaman Yayınlanacak? Kimler Oynuyor?

Hz.  Mevlana dizisinin duyurulmasının ardından dizeye özel kiralanan mekanlarda çekimlere başlandı. TRT 1 de yayınlanacak olan dizinin konusu herkesin tahmin ettiği gibi olsa da bu dizi de kimler oynayacak? Dizi ne zaman yayınlanmaya başlayacak herkesin merak konusu.
Magazin haberlerine düşen Hz Mevlana dizisi için TRT hareket geçti. Geçmişteki markalarımız olan tarihsel yapıları ele almaya başlamasının ardından bir çok dizide olduğu gibi zirveyi hedefleyen TRT önemli adımlar attı. Sırasıyla Masumlar Apartmanı, Barbaroslar, Teşkilat gibi dizilerle reytinglere damga vuran kanal önümüzdeki süreçte Hz Mevlana dizisi ile de ön plana çıkmak istiyor. Mevlana Celaladdin Rumi’nin hayatını konu alacak alan dizi seyirciyle çok farklı bir konseptle buluşacak. Hz. Mevlana’nın hayata bakış açısı, döneminde yaşayan ünlü düşünürlere yer verilecek. En çok merak edilen husus Hz. Mevlana’yı kimin oynayacağı. Bunun yanında dizi de kimler rol alacak?

Diziye Özel Çekim Yeri

Çekimler TRT Uluslar arası Konya Film Platolarında başlamıştı. Sadece bu dizi için söz konusu yerde 50 dönümlük alana 13 ncü yüzyıl Selçuklu Konya’sının dış ve iç surları inşa edilmeye çalışıldı. Dış yapılar içerisinde 88 yapı bulunuyor. Bunların 35 i aktar, bakkal, sepetçi, testici, kumaşçı, çarıkçı, kalaycı, derici ve bakırcı gibi zanaatkarlardan oluşuyor.
Diziye hayat vermesi açısından 37 ev, 4 kümbet, 3 cami, 1 kilise, 2 han, 1 aşevi, 1 hamam, 4 konak bulunuyor. Burada yine Hz. Mevlana’nın medrese ile dergahı dış surların içerisinde. İç surda ise Selçuklu Devlet Sarayı, rasathane, Alaeddin Camii bulunuyor.

Hz. Mevlana Dizisinde Oynayacaklar

En çok merak konusu olan Hz. Mevlana’yı Bülent inal canlandıracak. Ona eşlik edecek olan isimler ise Kaan Yıldırım, ahu Türkpençe, İlker Aksum, Levent Can, Devrim Özkan, Ushan Çakır, Burç Kümbetlioğlu, Mert Turak, Ysuf Çim, Erdal Yıldız, Mert Karabulut, Can Nergis, Turgay Aydın, Semra Dinçer, Baki Davrak ile Burcak Can gibi deneyimli isimlerden oluşuyor.

Dizinin Yayın Tarihi


Dizinin yayınlanması için Ekim ay’ını düşünen TRT bu durumdan vazgeçmiş gibi görünüyor. Kasım ay’ının sonuna gelmemize rağmen henüz yayına başlamadı. Yayın tarihi için ise resmi bir açıklama bulunmuyor. Diziyle ilgili olarak henüz bir fragmanda yayınlanmış değil. Bu nedenle ne zaman yayınlanacağı hakkında bir fikir bile yürütülemiyor. Dizi için özel mekan kiralanıp diziye uygun hale getirmek için surlar inşa edildiği biliniyor. Hazırlıkların büyük olması seyircinin de büyük beklentilere girmesine neden oluyor.
Okunmalı : Modern Kadın İrem Sak Ne Zaman Yayınlanacak?
Hz. Mevlana dizisinin yayın tarihi, oyuncuları, konusu ve diğer hususlarda TRT başta olmak üzere yapımcısından da müjdeli haberleri bekliyoruz. Bu haberler sonrası dizi hakkında çok daha ayrıntılı bilgilere sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu