Ordan BurdanÖzel Haber

Fakirlik (Muhtaçlık) Belgesi Nereden Ve Nasıl Alınır?

Sosyal sigortalar kurumu veya valilik kurumu gibi yerlerden bu belge talep edilemez. Belge ile kamunun sağlamış olduğu pek çok fayda imkânına başvuru yapılabilir. Normal koşullar altında gelir testleri için yardıma muhtaç ailelerin belirlenmesi için vatandaşların evlerine görevliler gönderilir.
Bu görevliler aracılığı ile kişinin evi, buzdolabı, eşyalarının genel durumu ve görüntüsü incelenir. Bunun neticesinde vatandaşın desteklerden faydalanmak hakkının bulunup bulunmamasına karar verilir. Fakat fakirlik belgesine sahip olunması halinde bireylerin, bu yardımlardan faydalanması sağlanır.

Fakirlik Belgesini Kim Veriyor?

Önemli Güncelleme : Fakirlik diğer adıyla eskiden istenilen muhtaçlık belgesi ülke genelinde kaldırılmıştır. Burada kişinin mal varlığı ve gelirleri ile diğer hususlarda veri tabanına Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca bakılmakta ve gerektiğinde buradan belge alınabilmektedir.
Okunmalı: Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Fakirlik diğer bir tanım ile muhtaçlık belgesi muhtarlıklardan alınır. Fakat bölgede muhtarlık olmaması durumlarında daha yerel kurumlarında belge verme hakkı bulunmaktadır. Bu belgenin alınabilmesi amacıyla muhtarın , kişilerin finansal yani maddi durumlarının iyi olmadığını bilmesi gerekir.
Okunmalı : Dul ve Yetim Maaşı Sorgulama
Kişilerin, maddi durumunun gelir testini dahi geçemeyecek durumda olduğunu bilmesi ve buna kanaat getirmesi durumunda belge verilir. Bunun yanında aynı zamanda bir kereye mahsus verilen muhtarlık yardımlarından faydalanabilmesi amacıyla da bu belgeye gereksinim duyulur.

Muhtaçlık (Fakirlik) Belgesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Muhtarlık makamının vatandaşlara fakirlik yani muhtaçlık belgesini verebilmesi için bazı belgelerin tamamlanması gerekir.
Fakirlik belgesi açısından gerekli olan belgelerin başında TC kimlik belgesi, fakirlik başvuru formu ile öğrenci belgesi yer alıyor.
Okunmalı : Çocuk Yardım Parası Nereden Alınır?

Fakirlik Belgesine Nasıl Başvuru Yapılır?

Fakirlik belgesine başvuru yapılabilmesi esnasında vatandaşları, yanlarında kimliklerini bulundurmak zorundadır. Fakirlik belgesinin alınmasının nedeni beyan edilir. Herhangi bir sebep bulunmadan belgenin vatandaşlara teslim edilmesi imkânsızdır. Bu bağlamda vatandaşların başvuruları, muhtar tarafından değerlendirilir.

Yapılacak sorgulama işlemleri açısından kişilerin üzerinde herhangi bir malvarlığının bulunup bulunmadığı, sigorta durumu gibi çeşitli faktörler göz önünde bulundurularak kişiye muhtaçlık belgesinin verilip verilmemesine karar verilir.

Fakirlik (Muhtaçlık) Belgesi Alma Koşulları Nelerdir?

Başvuru gerçekleştiren kişinin ikamet adresi, başvuru gerçekleştirmiş olduğu bölgenin muhtarlık sınırları dahilinde olması önemlidir. İkamet adresinden değişik olan muhtarlıklar, fakirlik belgesi başvurusunu kabul edemez.

  • Başvuru sahibi doğru bilgi vermeli ve verilen formu tam doldurmalıdır.
  • Başvuru sahibinin mal varlığı olmamalıdır. Gayrimenkul ya da araç sahibi olmamalıdır.
  • Vatandaşların sigortalı olması fakirlik belgesi alınmasına engeldir. Bu nedenle bir muhtarlığın, herhangi bir vatandaşa fakirlik yani muhtaçlık belgesini verebilmesinin en önemli şartlarından birisi de kişinin sigortasının bulunmaması gerekir.
  • Başvuru sahibinin 18 yaşından büyük olması gerekir. 18 yaşın altındaki bireyler haneden sorumlu olmazlar. Bu sebeple de belge açısından müracaat edemezler, müracaat etmeleri halinde müracaatları dikkate alınmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu